BRATISLAVA. Hospodárska kríza je ponaučením pre občanov všetkých štátov, ktorí si v súčasnosti uvedomujú, že aj verejné dlhy majú svoje limity. Uviedla dnes na medzinárodnej konferencii venovanej konsolidácii verejných rozpočtov profesorka ekonómie na Univerzite v Ženeve Victoria Curzon-Price. Konferenciu organizoval Konzervatívny inštitút M.R. Štefánika a Stredoeurópska podnikateľská a sociálna iniciatíva.
"Sociálny štát padá. Ľudia vidia, že bezhlavé míňanie zo strany politikov a zbytočné zadlžovanie je nebezpečné. Je to bolestivé, ale budeme sa s tým musieť naučiť žiť," konštatovala profesorka, ktorá sa domnieva, že hlavný problém je v systéme, ktorý podporuje tvorbu nadmerného množstva peňazí, ktoré nie sú ničím kryté.
Profesor sociológie na Univerzite v nemeckom Bonne Erich Wedde sa domnieva, že zvyšovanie deficitov jednotlivých štátov je dôsledkom vysokých regulácií a obmedzení zo strany vlád.
Politici sa podľa neho musia v súčasnosti rozhodnúť, či budú plniť svoje politické sľuby v podobe zvyšovania platov, dôchodkov a iných sociálnych zabezpečení, alebo myslieť do budúcnosti, výraznejšie šetriť a konsolidovať tak verejné financie.
"Každý jednotlivec je zodpovedný za to, čo koná a tým pádom aj za svoje chyby. Politici majú akúsi nepochopiteľnú výnimku. Mám pocit, že tí sa akosi nemusia za svoje chyby zodpovedať," povedala na margo zvyšovania rozpočtových deficitov generálna tajomníčka Nadácie F.A. Hayeka Barbara Kolm, podľa ktorej by úloha štátu v ekonomike mala jednoznačne klesnúť.