BRATISLAVA. Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v utorok potvrdila dlhodobé emisné ratingy (IDR) Slovenska v zahraničnej a domácej mene na stupni A+. Agentúra zároveň potvrdila krátkodobý emisný rating Slovenska v zahraničnej mene na stupni F1 a stropný rating na stupni AAA. Výhľad dlhodobých emisných ratingov je stabilný.
"Slovensko doteraz prekonáva globálnu finančnú krízu relatívne dobre vzhľadom na nízku rizikovosť bankového sektora, vzhľadom na to, že sa neobjavujú makroekonomické nerovnováhy, vzhľadom na pomerne dobrú fiškálnu štartovaciu pozíciu a tiež vďaka pozitívnemu vplyvu európskych programov na podporu nákupu nových áut výmenou za staršie vozidlá," povedal Douglas Renwick z agentúry Fitch.
Treba znížiť deficit
Deficit všeobecnej vlády Slovenska sa v roku 2009 výrazne zväčšil na úroveň 6,8 % hrubého domáceho produktu (HDP) z úrovne 2,3 % HDP v roku 2008, hoci je to v súlade s priemerom eurozóny. Dôvodom bol vplyv recesie a reakcia vlády na ňu.
Hoci agentúra Fitch očakáva, že posilnenie zotavenia bude znamenať určité cyklické zníženie deficitu, dodáva, že štrukturálny deficit smeruje k úrovni 6 % HDP, čo zdôrazňuje nutnosť strednodobej fiškálnej konsolidácie. Nízka úroveň štátneho dlhu Slovenska (35 % HDP), čo je menej ako polovica priemeru eurozóny, je však silou slovenského ratingu.
Fico bude vládnuť aj po voľbách
Agentúra ďalej konštatuje, že výsledkom nadchádzajúcich júnových parlamentných volieb pravdepodobne bude to, že pri moci zostane vládna strana Smer. Fitch uvádza, že počas vlády Smeru v rokoch 2006 až 2010 síce došlo k odklonu od jeho predchodcov, ktorí boli priateľskí voči trhovej ekonomike, ale nastala iba mierna erózia podnikateľského prostredia, ktoré bolo hlavným faktorom výrazného ekonomického rastu.
Dodáva, že hoci vnímanie korupcie na Slovensku patrí medzi najvyššie v EÚ, členstvo v eurozóne, nízke náklady na prácu a výhodná zemepisná poloha pomohli udržať príťažlivosť krajiny pre investorov. Fitch očakáva, že nová vláda zo strednodobého hľadiska sprísni fiškálnu pozíciu o 2 až 3 % HDP a vyhne sa politike, ktorá materiálne poškodzuje podnikateľské prostredie. Oba tieto faktory budú dôležité pre ratingové hodnotenie.
Rating Slovenska je podporovaný členstvom v eurozóne. To poskytuje prístup ku globálnej rezervnej mene a silnému veriteľovi v prípade nutnosti, ktorým je Európska centrálna banka. Navyše to znižuje riziko pre vonkajšie financie Slovenska a jeho bankového sektora. Fitch dodáva, že recesia na Slovensku bola miernejšia, ako v iných krajinách strednej a východnej Európy a slovenský bankový systém je primerane kapitalizovaný.