Príjmy z mýta tento rok klesnú asi o desať percent. Naopak, náklady naň mali stúpnuť o tridsať percent. Tvrdil to včera šéf Národnej diaľničnej spoločnosti. Firma neskôr jeho slová o platbách za mýto vzala späť.
BRATISLAVA. O tridsať percent. O toľko sa záhadne zvýšila suma, ktorú máme len za tento rok vyplatiť prevádzkovateľovi elektronického mýta – firme SkyToll. Vyplýva to z vyjadrení šéfa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Igora Chomu. „Podľa zmluvy je splátka v prvom roku 135 miliónov eur. Tak. Presne takéto číslo,“ povedal Choma. S týmto číslom včera operoval niekoľkokrát.
V zmluve zverejnenej na stránke NDS sa však píše o nižšej splátke. Za prvý rok prevádzky mýta je to 2,639 miliardy korún, po prepočte na eurá 87,6 milióna eur. Keď pridáme DPH, vyjde to na 103 miliónov eur.
Drahý omyl
Čo spôsobilo zdraženie mýta? O koľko preto zaplatíme SkyTollu viac či menej v ďalších rokoch? To sú otázky, ktoré sa vynorili potom, čo Choma zvýšil ročnú cenu za mýto takmer o miliardu v starej mene. A na peniazoch z mýta naozaj záleží. „NDS je od týchto peňazí dosť závislá,“ skonštatoval Choma. „Ide o omyl. Je to 87 miliónov eur,“ ozrejmil neskôr slová svojho šéfa hovorca NDS Marcel Jánošík. Po novom opäť korešpondovali so splátkami uvedenými v zmluve.
Na otázku, čo spôsobilo zdraženie mýta, sme sa pýtali aj SkyTollu. „S touto otázkou sa, prosím, obráťte na NDS,“ povedala hovorkyňa prevádzkovateľa mýta Lenka Lendacká.
SkyToll vyhral tender s ponukou vo výške 852 miliónov eur. Ak sa aj jeho odmena nezvýšila, celkom určite sa znížili výnosy štátu. Pôvodne malo totiž mýto tento rok vyniesť 185 miliónov eur. Teraz sa už hovorí asi o 165 miliónoch. Sú za tým zmeny v legislatíve, ktoré na istý čas odbremenili dopravcov od platieb mýta na cestách prvej triedy, či rozdelenie spoplatnených úsekov na kratšie, tvrdí Choma.
Čo zostane, pôjde na splátky
Šéf diaľničiarov predpokladá, že tento rok by malo z mýta pre štát zostať 65 miliónov eur. Chce ich použiť najmä na splátky úverov NDS. Tento rok by tak mala štátna akciovka zaplatiť zhruba 46 miliónov eur.
Keby sme rátali podľa Chomovej informácie, nezostalo by tento rok ani na spomínané splátky úverov. Diaľničiarom by zostalo na splátky len 30 miliónov.
Je pritom zaujímavé, že cena mýta zostáva nemenná, aj keď zmluva sa minulý rok menila. Zaviedla sa napríklad možnosť platiť mýto aj cez takzvané palivové karty. Služby ich vydavateľov niečo stoja.
V mýte sa tiež objavila firma Fleetpay. Zmluvy s ňou pozorne sleduje Európska komisia, keďže má obavy, že si vďaka nej mohol SkyToll prilepšiť o vyše 140 miliónov eur. Náplňou činnosti Fleetpay má byť autorizácia platieb. Podľa informácií SME chce Fleetpay svoje podnikanie rozšíriť. Zástupca firmy Ondrej Groško sa k tomu nevyjadril. Ide totiž o súkromnú spoločnosť.
Tendre Skanska sa hýbu pomaly
Skanska musí vysvetľovať neprimerane nízku cenu. Inde odrazu nízka cena neprekáža.
BRATISLAVA. Na pôde Národnej diaľničnej spoločnosti uviazli už dávnejšie dva tendre. Verejne sa diskutuje o tom, že sa nehýbu, pretože sa do nich zapojila Skanska, a to údajne s podozrivo nízkou cenovou ponukou. Švédsku firmu za ceny kritizoval Zväz stavebných podnikateľov.
V súťažiach ide o úsek diaľnice D3 medzi Žilinou Strážovom a Žilinou Brodnom. Na ceste R4 je to úsek Košice – Milhošť.
V druhom prípade najnovšie Národná diaľničná spoločnosť vylúčila z tendra druhú najlacnejšiu ponuku za 78,778 milióna eur od konzorcia Strabag a Váhostav. „Teraz prebieha proces odvolávania,“ povedal Igor Choma, riaditeľ diaľničnej spoločnosti. Komisia podľa neho žiadny problém s nízkou cenou nemá. Všetko sa vydiskutovalo. Choma predpokladá, že vyhrá najlacnejší. Tým by mala byť Skanska s ponukou 77,686 milióna eur.
O manipulácii sa však hovorí aj v tendri Železníc Slovenskej republiky na modernizáciu časti trate medzi Zlatovcami a Trenčianskou Teplou. „Včera nám bola od ŽSR doručená 38stranová požiadavka na vysvetlenie neobvykle nízkej ceny. Požiadali sme však o predĺženie 7dňového limitu na odpoveď,“ opísala aktuálny stav hovorkyňa Skanskej Magdaléna Dobišová.“
Daniela Krajanová
Ako vláda plní sľub o zavedení elektronického mýta
Čo sľúbili: Vláda zavedie spoplatnenie vybranej cestnej infraštruktúry formou elektronického výberu mýta.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Výber poplatkov za používanie diaľnic a vybraných ciest pomocou elektronického mýta zohľadňuje intenzitu ich využívania presnejšie ako diaľničné známky. Viedol by teda k ich efektívnejšej stavbe i využívaniu.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Elektronické mýto funguje od 1.1.2010, jeho spustenie však sprevádzali technické a organizačné problémy spolu s rozsiahlymi protestami dopravcov. Vláda v reakcii na blokovanie ciest kamionistami v januári aj februári odložila spoplatnenie ciest prvej triedy.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.