BRATISLAVA. Tohtoročná sezóna by sa nemala výrazne od tej vlaňajšej líšiť, tvrdí Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA). Zásadnú zmenu cien zájazdov do zahraničia asociácia nepredpokladá.
„Dnes máme zľavy na zájazdy aj o 30 percent. V júni sa už podľa mňa bude predávať za plné ceny,“ povedal Stanislav Macko, viceprezident asociácie. Je to podľa neho preto, že ľudia chcú dovolenkovať len v júli a auguste.
Cestovné kancelárie skôr znížia kapacitu svojich zájazdov, ako by mali ešte výrazne znižovať ceny, tvrdí Mikuláš Milko z Hydrotouru.
Asociácia nepredpokladá ani veľké rozdiely v záujme o problémové Grécko – najviac o dve až tri percentá.
Napriek tomuto odhadu sa niektoré cestovné kancelárie chcú pred nezáujmom turistov o Grécko poistiť.
Čedok, ktorý ponúka zájazdy aj u nás, ale s odletom z Česka, napríklad zaviedol na pobyty Odysseovu zľavu. S ňou má dovolenkár rezerváciu zájazdu do Grécka o 3000 českých korún lacnejšiu, dvojica o 6000 korún.
Služby vraj nezlacnejú
Znižovanie nepredpokladá asociácia ani pri cenách služieb na Slovensku. Najviac podľa nich klesnú o päť percent. Vlani totiž padli o 10 až 15 percent, tvrdí. Výrazný pokles turistov však neočakáva.
Na túto sezónu sa pesimistickejšie pozerá Zväz hotelov a reštaurácií. Predpokladá, že počet návštevníkov bude klesať, vychádzajú pritom z údajov z prvých 3 mesiacov tohto roka. „Prevádzkovatelia hovoria o horšom štvrťroku ako vlani,“ povedal Pavol Kašuba, generálny sekretár zväzu.
Dlho u nás neostávajú
Ľudia zo Slovenska v zahraničí dovolenkujú v priemere takmer deväť dní. Oproti tomu zahraniční turisti u nás podľa údajov SACKA trávia v priemere len dva a pol dňa.
Dĺžka pobytu u nás klesá. V roku 2008 zahraniční turisti strávili u nás 3 dni, v roku 2006 6,3 dňa.
Okrem skrátenia dĺžky pobytu sa vlani znížil aj počet turistov. Celkovo prišlo o vyše 28 percent zahraničných návštevníkov menej. Najviac klesli počty dovolenkárov zo susedných krajín – z Poľska o polovicu menej, z Čiech o 24 a z Maďarska o 40 percent. Na svedomí to má podľa asociácie z veľkej časti zavedenie eura.
Príjmy z cestovného ruchu tak medziročne klesli o 8,5 percenta. „Tento výsledok je vynikajúci vzhľadom na krízu a zavedenie eura,“ povedal prezident asociácie Tomáš Hasala.