Agentúrnu správu sme o 18:37 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. BERLÍN. Situácia okolo eura sa priostruje. Ak sa nič neudeje, kríza môže mať pre menu aj eurozónu vážne následky, varovala nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Nezostalo však len pri jej varovaní. Na verejnosť prenikol pracovný dokument nemeckej vlády, v ktorom sa ako s krajným riešením pre štáty, ktoré si neurobia poriadok v rozpočte, počíta s riadeným bankrotom.
Krajinám, ktoré porušia rozpočtové pravidlá eurozóny, Brusel najprv pozastaví čerpanie eurofondov. Ak sa nepolepšia, vezme im peniaze úplne. Informoval o tom denník Handelsblatt. Na dokumente mala pracovať Merkelová a jej minister financií Wolfgang Schäuble.
Nemci podľa TASR tiež navrhli, že previnilci najmenej na rok stratia hlasovacie právo v Bruseli. Národné rozpočty členov eurozóny by podľa nich mali prechádzať prísnym auditom Európskej centrálnej banky a nezávislých ekonomických inštitútov.
Vývoj kurzu eura a dolára za posledných 5 rokov:
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
View the full FOREX:EURUSD chart at Wikinvest
„Bohaté štáty ako Nemecko nebudú dlhodobo ochotné zachraňovať nezodpovedné krajiny a ručiť za ich dlhy,“ povedal Baláž. Predpokladá, že to celé smeruje k istej forme spoločnej rozpočtovej politiky.
Ekonómov prekvapilo, že medzi sankciami sa má ocitnúť aj riadený bankrot. Pre krajinu by bol výhodný v tom, že by si splatnosť národného dlhu mohla rozložiť na dlhšie alebo by jej veritelia odpustili časť úrokov.
Nevýhodou naopak je, že rozpočtové diery by pre nedôveru investorov plátala drahšie a Brusel by s Medzinárodným menovým fondom hovorili do zostavovania rozpočtu. Mali by dosah na to, koľko pôjde v danej krajine na dôchodky či platy v štátnej správe alebo aké budú dane. „Išlo by o formu ekonomického protektorátu,“ hovorí ekonóm českej firmy Partners Pavel Kohout.
Ak by pravidlá platili už dnes, Grécko by podľa neho bolo vážnym adeptom na riadený bankrot. V stredu totiž Atény splatili časť dlhu len za pomoci pôžičiek od ostatných členov únie a Medzinárodného menového fondu.