BRATISLAVA. Odvolanie, ktorým chce ministerstvo dopravy zvrátiť rozsudok Rozhodcovského súdu v prospech Meinl Bank, poradcu pri privatizácii bratislavského letiska, bolo pripravené veľmi diletantsky.
Ministerstvo sa na Okresný súd v Bratislave obrátilo, aby sa vyhlo zaplateniu storno poplatku jeden a pol milióna eur investičnej banke Meinl Bank za zrušenie privatizácie bratislavského letiska. O sankcii rozhodol Rozhodcovský súd pri Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore.
Ministerstvo odvolaním chcelo pravdepodobne dosiahnuť iba odklad zaplatenia poplatku.
Priveľa chýb v podaní
Interní právnici ministerstva neurobili pri podaní odvolania iba jednu, ale hneď niekoľko chýb pri formulovaní odvolania. Súd mu preto začiatkom mája tohto roka nariadil opraviť podanie.
Ministerstvo napríklad neoznačilo presne a úplne účastníkov konania. Rezort označilo za odporcu, pričom však bol navrhovateľom odvolania.
Podľa hovorcu súdu Pavla Adamčiaka ministerstvo nešpecifikovalo ani to, čoho sa presne domáha. Zabudlo upresniť, čo je predmetom sporu a nedodalo ani výpis z registra či z inej evidencie, do ktorej je zapísaná spoločnosť Meinl Bank.
Ministerskí právnici majú teraz 15 dní na to, aby odvolanie doplnili. Podľa hovorcu rezortu dopravy Stanislava Jurikoviča tak určite urobia. Ak odvolanie nedoplnia, súd ho odmietne a ministerstvo bude musieť Meinl Bank okamžite zaplatiť.
Jurikovič však na otázku, prečo z ministerstva odišlo takéto neúplné odvolanie, odpovedal: „Podanie bolo riadne a včas podané, pripravované internými právnikmi. K procesnému postupu súdu, ktorý si takouto formou zbiera informácie, sa vyjadriť nevieme.“
Zvyšok informácií je podľa neho obsahom súdneho spisu a nepodlieha zákonu o slobodnom prístupe k informáciám. „Z tohto dôvodu mi právne oddelenie neposkytlo viac informácií,“ dodal Jurikovič.
Podľa informácií SME má pritom ministerstvo rokovať so zástupcami Meinl Bank o mimosúdnom vyrovnaní. Právnik Meinl Bank Wolfgang Lafite povedal, že firma nechce informácie SME komentovať.
Keby bolo keby
Meinl Bank mala podľa zmluvy o poskytnutí služby nárok na storno poplatok vo výške dvakrát 22,5 milióna korún, teda v prepočte na 1,49 milióna eur. Presne toľko jej aj Rozhodcovský súd priznal.
Dôvodom bolo, že v polovici augusta 2006 premiér Robert Fico (Smer) zrušil privatizáciu bratislavského letiska. Odvolal sa na fakt, že Protimonopolný úrad nevydal pozitívne stanovisko na prebratie letiska konzorciom TwoOne, ktoré okrem slovenskej Penty zahŕňalo aj viedenské letisko.
Pôvodne však mala privatizácia pokračovať a víťazstvo malo byť priklepnuté druhému uchádzačovi v poradí, ktorým bolo konzorcium Abertis a J&T.
Privatizácia košického letiska sa uskutočnila. Ak by premiér zastavil aj privatizáciu košického letiska, Meinl Bank by zrejme nárok na storno poplatok nemala.
Ako vláda plní sľub zastaviť privatizáciu, resp. neprivatizovať tzv. strategické podniky (energetika, lesy, železnice, letiská, zdravotníctvo, atď.)
Čo sľúbili: Vláda SR nebude pokračovať v privatizácii a v doprivatizácii majetkovej účasti štátu v strategických podnikoch. Vláda určí, ktoré podniky a inštitúcie sú z hľadiska národno-štátnych záujmov strategické.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. V prevažnej väčšine tzv. strategických podnikov uvedených v danom sľube sa štátne vlastníctvo preukázalo v riadení menej efektívne ako súkromné vlastníctvo či štátna regulácia aktivít súkromných podnikov.
Aká je realita? Sľub bol splnený. Vláda zastavila privatizáciu tzv. strategických podnikov. Krátko po svojom nástupe, v októbri 2006, odstúpila od privatizácie bratislavského letiska, zastavila tiež privatizáciu nákladnej železničnej spoločnosti Cargo.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.