BRATISLAVA. j zmluvy. Uviedol to pre TASR tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.
"Ministerstvo nepozná nákladovú štruktúru, stav objednávok či prognózu vývoja obchodu jednotlivých spoločností. Jednoducho pokiaľ nepoznáme detailnú finančnú situáciu každej firmy, ktorej sa to má dotknúť, je absolútne neprístupné rozširovať vyššiu kolektívnu zmluvu," konštatoval Hošták.
Predstavitelia únie sú presvedčení, že rozširovanie kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa v strojárskom a elektrotechnickom priemysle, by mohlo spôsobiť aj krach niektorých firiem. "Približne 220 elektrotechnických a viac než 1000 strojárskych spoločností by muselo svojim zamestnancom zvýšiť platy. To by mohlo spôsobiť, že začnú svojich zamestnancov masívnejšie prepúšťať, aby to pre nich nebolo likvidačné, alebo by pre to jednoducho skrachovali," upozornil Hošták.
RÚZ preto iniciovala v tejto veci podnet na Ústavný súd SR. "Český ústavný súd v rovnakej veci rozhodol, že ide o protiústavné konanie a preto očakávame, že rovnako rozhodne aj ten náš," spresnil Hošták.
Hlavný predstaviteľ OZ Kovo Emil Machyna je presvedčený, že k rozšíreniu kolektívnej zmluvy tak v strojárskom, ako aj v elektrotechnickom odvetví priemyslu dôjde už čoskoro. "Kolektívna zmluva sa 100-% rozšíri, nakoľko spĺňa všetky zákonné náležitosti. Teraz je to na ministerke práce, sociálnych vecí a rodiny, aby znenie zmluvy posunula do vestníka. Tam to bude mesiac a po uplynutí tejto lehoty sa nové rozšírenie kolektívnej zmluvy ocitne v Zákonníku práce," vysvetlil pre TASR Machyna, ktorý presadzuje, aby sa podmienky dohodnuté skupinou firiem v odvetví vzťahovali na celý sektor, teda chce rozšírenie spomínaných kolektívnych zmlúv.
"Dnes môžeme konštatovať, že vyjednávanie stále prebieha a k niektorým dohodám už došlo. V každom prípade ten proces potrvá ešte niekoľko mesiacov a rovnako ho bude možné zo všetkých strán aj pripomienkovať," konštatoval po rokovaní vlády v stredu (19.5.) hovorca rezortu práce Michal Stuška. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR totiž o rozšírení kolektívnej zmluvy rozhoduje. Jeho predbežný súhlas dostalo strojárske odvetvie.
Ako vláda plní sľub zlepšiť podmienky pre podnikanie
Čo sľúbili: Vláda SR zlepší podmienky pre rozvoj všetkých foriem podnikania (...) (Vláda si kladie za cieľ) garantovať stabilitu a predvídateľnosť podnikateľského prostredia.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Kvalitnejšie podnikateľské prostredie vedie k vyššiemu hospodárskemu rastu, vyššej zamestnanosti a životnej úrovni v celej krajine.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Prijatím eura od 1. januára 2009 vláda prispela k stabilite a predvídateľnosti podnikateľského prostredia. Vo svetových i domácich rebríčkoch sa však situácia skôr zhoršuje. Slovensko si oproti roku 2005 pohoršilo v hodnoteniach Doing Business Svetovej Banky, Indexu konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra, Indexu ekonomickej slobody World Heritage Foundation i slovenského Indexu podnikateľského prostredia.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.