LONDÝN. Jeho ťažiskom sú ekonomické otázky - zníženie deficitu, stabilizačné kroky v bankovníctve a podnikaní, ako aj nové prvky pri vyberaní daní.
V súvislosti s EÚ nechce nová britská vláda dovoliť ďalší presun suverenity a moci na európske orgány, ak by sa prekročilo päťročné funkčné obdobie parlamentu.
Koalícia zároveň plánuje prijať také dodatky k zákonom, aby bol každý prenos moci alebo kompetencií spojený s referendom. Chce tiež zabezpečiť, aby Briti v tom volebnom období neprijali euro ani nezavŕšili prípravu na jeho prijatie.
Náklady ministerstva obrany sa majú znížiť najmenej o 25 percent. Vláda však chce zachovať britský zastrašujúci jadrový potenciál. Program jadrových ponoriek skontrolujú, či sa na ňom nedá ušetriť.
Liberálni demokrati si chcú udržať odpor voči jadrovej energii. Bude však možná aj nová výstavba jadrových zariadení, pričom liberálni demokrati sa pri presadzovaní týchto zámerov vlády v parlamente zdržia hlasovania. To nebude považované za rozpadávanie sa koalície.
Nová britská vláda chce podporiť zámer EÚ znížiť emisie oxidov uhlíka o 30 percent do roku 2020. Plánuje tiež zrušiť výstavbu tretej rozjazdovej a pristávacej dráhy na londýnskom letisku Heathrow.
Koalícia sa zaviazala aj k politickým reformám - je za pevné päťročné obdobie parlamentu. Malo by sa skoncovať s možnosťou premiéra vyberať dátum volieb.
Okrem toho chcú v Londýne prijať legislatívu umožňujúcu rozpustenie parlamentu, a tým pád vlády, ak za to zahlasuje 55 percent alebo viac zákonodarcov. V pláne je i referendum na zmenu volebného systému.