Tá myšlienka mu skrsla v hlave jednu sobotu v roku 1965. Škót John Shepherd-Barron (23. 6. 1925 - 15. 5. 2010), ktorý pracoval pre tlačiarenskú firmu, si vždy vyberal hotovosť z banky v sobotu dopoludnia. V osudný deň však prišiel o minútu neskôr a banka bola zatvorená.
Neskôr v ten deň vo vani rozmýšľal, ako by si mohol vybrať peniaze, aj keď banka neúraduje . „Spomenul som si na automat na čokolády, do ktorého vložíte peniaze a vydá vám tyčinku. Iste by sa takto mohli vydávať aj peniaze,“ povedal neskôr Škót pre BBC.
Za dva roky svoj nápad zrealizoval. V júni 1967 v mestečku Enfield na severe Londýna otvorili prvý bankomat na svete. Doteraz tam pri ňom stojí plaketa, ktorá to pripomína. Na rozdiel od bankomatových kariet však stroje Shepherda-Barrona prijímali špeciálne šeky. Ľudia tiež museli zadať šesť čísiel. Tu zasiahla vynálezcova žena.
„Nad kuchynským stolom mi povedala, že ona by si zapamätala iba štyri číslice,“ smial sa neskôr Shephard-Barron. Prvé bankomaty dávali maximálne 10 libier. „Vtedy to stačilo na divoký víkend,“ hovoril vynálezca. Rodák z Indie, absolvent univerzít v Cambridgei a Edinburghu, si nápad nikdy nepatentoval. Titul vynálezca bankomatu pritom získal veľmi tesne. Iný Škót ho otestoval o mesiac neskôr.