Elektrina zo slnečných elektrární je podľa regulačného úradu pridrahá. Chce ju znížiť. Právnici upozorňujú,
že v rozpore s ústavou.
BRATISLAVA. Investorom do slnečnej elektrárne Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vážne zasiahol do podnikateľských plánov. Na tento rok určil výkupné ceny elektriny zo slnka vo výške 425,12 až 430,72 eura za megawatthodinu podľa veľkosti zdroja a výkonu. Novým výnosom ich chce uprostred roka znížiť o 20 až 30 percent.
Zníženie cien „slnečnej" elektriny v rozmedzí od 20 až 30 percent od polovice júna je totiž v rozpore s viacerými normami, hovorí v komentári Ivan Štulajter.
Ministerstvo životného prostredia sa pridalo k tým, ktorí sú presvedčení, že regulačný úrad koná v rozpore s právom: „Upravená výška ceny elektriny určená úradom je v rozpore so zákonom." Zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie zníženie cien pripúšťa len v miere desať percent: „Cena elektriny určená úradom na nasledujúce obdobie, ktoré nepresiahne tri roky, nesmie byť nižšia ako 90 percent ceny platnej v období, v ktorom úrad cenu elektriny stanovil,“ píše sa doslova v zákone.
Žiadna sebareflexia
Úrad argumenty štátnych i komerčných právnikov odráža týmto tvrdením. „Trváme na tom, že úrad zákon neporušuje a koná podľa platnej legislatívy,“ opakuje jeho hovorca Miroslav Lupták. Na našu žiadosť, aby poskytol právne argumenty, a nielen deklarácie, úrad nereagoval.
Rezort životného prostredia nie je v kritike sám. Voči výnosu majú výhrady aj ministerstvá pôdohospodárstva a výstavby. Pozastavujú sa nad tým, ako môže regulačný úrad tvrdiť, že výnos nebude mať vplyv na zamestnanosť, podnikateľské prostredie, obyvateľov či životné prostredie, keď neočakávane znižuje ceny slnečnej elektriny.
„Nesúhlasíme s tým, že predložený návrh nebude mať negatívny vplyv na zamestnanosť a podnikateľské prostredie,“ píše ministerstvo pôdohospodárstva. Ministerstvo výstavby upozorňuje, že zmena dôležitých ekonomických podmienok odradí investorov od dokončenia pripravených projektov. Vo svojej pripomienke pripúšťa aj možné „riziko v prípadných súdnych sporoch medzi investormi s vládou“.
Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo zasa žiada, aby regulačný úrad vysvetlil svoje tvrdenie.
Proti princípu právnej istoty
Slovenské elektrárne, ktoré sa tiež zapojili do pripomienkového konania, sú k návrhu výnosu neúprosné. Tvrdia, že „nerešpektuje regulačnú politiku a deformuje stanovené regulačné obdobie. Porušuje princípy právneho štátu a práva na podnikanie. Odporuje ustanoveniam zákona a negatívne ovplyvňuje ekonomiku projektov, narušuje dôveru investorov a je potenciálom zmarených investícií a súdnych sporov.“
Problém nie je len v tom, že zníženie cien je v rozpore so zákonom o podpore obnoviteľných zdrojov energie. Polovica júna, od ktorej má zmena platiť, je podľa ministerstva životného prostredia v rozpore s predchádzajúcim výnosom úradu. Ten zo septembra 2009 totiž určil ceny na celý rok 2010, nie jeho polovicu. Ministerstvo to hodnotí ako „porušenie právnej istoty nielen u investorov, ale aj v inštitúciách, ktoré finančne kryjú tieto nákladné investície“.
S kritikou súhlasí aj právnik Marek Šmida. Rozpor výnosu so zákonmi „je aj v rozpore s ústavným poriadkom. Porušuje princíp legality – zásady zákonnosti zakotvené v ústave“.