Viac ako tri týždne neposkytlo ministerstvo dopravy analýzy, či sú pre nás projekty PPP výhodnejšie ako diaľnice v réžii štátu. Vyžiadali sme si ich cez infozákon. Existuje podozrenie, že sa s nimi manipulovalo.
BRATISLAVA. Sú cesty prostredníctvom PPP výhodnejšie než diaľnice v réžii štátu? Odpoveď mali dať analýzy. Opoziční politici upozorňujú, že ministerstvo dopravy pod vedením Ľubomíra Vážneho (Smer) ich zmanipululovalo. Ide o analýzy výhodnosti 75 kilometrov úsekov súkromných ciest medzi Martinom a Prešovom. Za 30 rokov máme za ne splatiť viac než deväť miliárd eur.
Transparency International zverejnila analýzu ministerstva z marca, podľa ktorej je PPP nevýhodnejšie oproti klasickému financovaniu o vyše pol miliardy eur. Vláda však v ten istý mesiac dostala na stôl úplne inú analýzu – priaznivú k PPP projektom. Štátne cesty podľa nej vyjdú len o 29 miliónov eur lacnejšie.
Infozákon ignorujú
„Mám aj 30 analýz,“ reagoval minister dopravy Ľubomír Vážny (Smer) na otázky novinárov o záhadnej premene čísiel. Výsledná analýza, ktorá sa dostala do vlády, mala byť podľa neho „takým nejakým stredom“ 30 analýz. Keď sme si ich pýtali podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ministerstvo ich nesprístupnilo.
„Na základe stanoviska sekcie projektov verejno-súkromného partnerstva vám sprístupňujeme finálnu analýzu. Ostatné, o ktorých hovoril pán minister Ľubomír Vážny v „hyperbole“ ako o 30 exemplároch, existujú ako pracovné verzie,“ odpovedali z rezortu.
Takéto zdôvodnenie by na súde neprešlo. „Zákon o slobodnom prístupe k informáciám neumožňuje nesprístupniť informáciu z dôvodu, že ide o 'pracovné materiály',“ povedal Peter Wilfling, právnik spolupracujúci so združením Via Iuris.
Z 30 na osem analýz
Pracovné verzie zostávajú teda stále tajomstvom aj napriek tomu, že minister ešte minulý týždeň nevidel dôvod, prečo by nemohli byť sprístupnené. Chcel sa však najprv poradiť s právnikmi. V ten deň zrazu hovoril už len o ôsmich analýzach.
Podľa právnika Jána Buocika by manipulácia s údajmi o PPP mohla byť postihnuteľná trestným zákonom. Ak verejný činiteľ takto zneužije svoju právomoc, môže dostať aj 10 až 12 rokov väzenia.