Spoločná európska mena včera uverila slovám ministrov financií, že budú šetriť. A trestať tých, ktorí rozhadzujú. Ak by naši politici splnili svoje predvolebné sľuby, boli by sme medzi prvými potrestanými.
BRATISLAVA. Stáva sa už pravidlom, že najmenej dvakrát do mesiaca sa zídu ministri financií alebo lídri vlád Európskej únie a vymýšľajú stratégiu, ktorá by upokojila finančné trhy a zastavila prepad eura.
Včera ministri riešili rébus, ako pomôcť mene tým, že nájdu kľúč proti zadlžovaniu členov únie. V tom im majú pomôcť tresty, ktoré Brusel chystá na krajiny, ktoré budú naďalej ignorovať rozpočtové pravidlá únie.
„Rozpočtová úderka“ pod vedením šéfa únie Hermana Van Rompuya bola včera úspešná. Euro tento týždeň prvýkrát po mesiaci a pol rástlo.
Akcie sa boja
Čo chcú Nemci
Rozpočtové plány členov eurozóny má skúmať nezávislá inštitúcia, napríklad Európska centrálna banka.
Pravidlo maximálne 3percentného deficitu či 60percentného dlhu z HDP by krajiny mali zakotviť
v ústavných zákonoch.Pre rozpočtových previnilcov sa chystajú pokuty – odňatie eurofondov či hlasovacieho práva.
Krajiny s dlhom nad 60 percent HDP budú musieť mať vyrovnaný alebo prebytkový rozpočet.
Spoločnej európskej mene pomohlo aj štvrtkové vyhlásenie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, že budú viac spolupracovať na záchrane eurozóny. Včera sa k nim pripojil nový britský premiér David Cameron.
„Apetít k rizikovým investíciám slabne a investori sa utiekajú k menám veľkých ekonomík, ako je americká, európska či švajčiarska,“ opísal analytik Saxo Bank Karol Piovarcsy ďalší dôvod, prečo sa euro včera posilnilo. Burzy najmä v Európe však padali. „Panuje neistota z dlhovej krízy a z toho, či vlády naozaj začnú v rozpočtoch šetriť,“ povedal Kamil Boros z X-Trade Brokers.
Rompuyova skupina konkrétne opatrenia do našej uzávierky neprijala. Zo stretnutia však počas prestávok postupne unikali informácie. Jednou z nich je zhoda ministrov, že únia bude trestať rozpočtových hriešnikov.
„Potrebujeme oveľa silnejšie sankcie a lepší národný rámec, musíme posilniť kultúru stability,“ citoval Reuters švédskeho ministra financií Andersa Borga. Ten povedal, že návrh, s ktorým prišli včera do Bruselu Nemci, je veľmi dobrým návodom ako na previnilcov.
Nápad nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho počíta napríklad s odňatím eurofondov tým, ktorí porušujú Pakt stability a rastu, teda majú deficit rozpočtu nad troma percentami HDP.
Previnilcom sa takisto odníme hlasovacie právo v únii. Potrestaní majú byť aj tí, ktorí v čase ekonomického rastu neznižujú deficit, hoci ho majú pod troma percentami. Odkaz pre Grécko zo Schäubleho návrhu je taký, že trestom sa nevyhne ani krajina, ktorá bude do Bruselu posielať falošné čísla o rozpočte, ako to robili Atény niekoľko rokov.
Pozor na Slovákov a Čechov
Ekonóm Piovarcsy si myslí, že situácia na finančných trhoch a dlhová situácia krajín sú také vážne, že slová lídrov najväčších krajín únie o šetrení v rozpočtoch tentoraz myslia vážne.
V minulosti totiž pravidlo trojpercentného deficitu niekoľkokrát porušili Nemci aj Francúzi. Gréci ho dokonca ani raz od zavedenia eura nesplnili. „Verím, že Nemci, Briti a Francúzi to so šetrením myslia vážne, otázne je, či sa k nim pridá zvyšok únie,“ hovorí Piovarcsy.
Pri pohľade na volebné programy rozhodujúcich politických strán v Česku i na Slovensku ho však optimizmus prechádza. „Politici na oboch stranách Moravy majú tendenciu sľubovať voličom rôzne predvolebné lízanky, sociálne výhody aj za cenu zvýšenia dlhu. Ostáva veriť, že zostane len pri sľuboch,“ povedal.
Slovensko na rokovaní ministrov nezastupoval minister financií, ale jeho štátny tajomník Peter Kažimír.