MNÍCHOV. Podľa parity kúpnej sily je spoločná európska mena stále nadhodnotená, tvrdí prezident Ifo Hans-Werner Sinn.
Podľa Sinna je primeraný kurz eura niekde okolo úrovne 1,14 USD/EUR. V roku 2008, kedy dosahoval kurz eura maximá, sa dostal až k úrovni 1,60 USD/EUR. Najslabšie bolo euro v októbri 2000, keď jeho kurz klesol až na 0,8272 USD/EUR.
"Ani inflácia nie je dôvodom, aby sme sa obávali ohrozenia eura," myslí si Sinn. V Nemecku sa spotrebiteľské ceny na medziročnej báze zvýšili o 1,5 %, čo je výrazne pod priemernou mierou inflácie z časov nemeckej marky. "Kríza neohrozila euro ale schopnosť európskych dlhových hriešnikov naďalej financovať svoje dlhy tak lacno ako Nemecko."
Podľa šéfa Ifo spôsobuje terajšia dlhová kríza veľké problémy hlavne bankám, a to predovšetkým vo Francúzsku. Prehĺbenie fiškálnych problémov niektorých krajín eurozóny totiž stláča trhovú hodnotu štátnych dlhopisov v ich portfóliách. Predovšetkým Francúzi z tohto dôvodu naliehali na Nemecko, aby sa vytvoril stabilizačný fond na podporu štátov eurozóny bojujúcich s dlhovými problémami.
"Ak sa zo záchranného dáždnika stane zákon, Nemecko bude de facto ručiť za dlhy ostatných krajín eurozóny," kritizoval vznik záchranného mechanizmu Sinn. Aj devízové trhy podľa neho uznali, že vytvorením záchranného dáždnika sa riziká ohrozujúce euro skôr zvýšili. Predtým sa tlak trhov sústredil iba na cenné papiere zadlžených krajín. Predovšetkým pre Nemecko predstavuje záchranný mechanizmus "nepredvídateľné dobrodružstvo" a s určitosťou "zabrzdí rast".
Informovala o tom agentúra DPA.