PEKING. Agentúra Sin-chua citovala ministra, ktorý povedal, že Obamova administratíva "pristupuje k zvládnutiu problému rozpočtu vážne".
Geithner a ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová sú vedúcimi 200-člennej delegácie na Čínsko-americkom strategickom a ekonomickom dialógu, ktorý sa začne v pondelok (24. 5.). Toto fórum má vo vzťahoch oboch krajín dlhodobý charakter. Na jeho nadchádzajúcom kole chcú predstavitelia americkej vlády prispieť k realizácii cieľa prezidenta Baracka Obamu, aby krajina do piatich rokov zvýšila hodnotu svojho exportu v porovnaní so súčasnosťou na dvojnásobok a vďaka tomu aby sa v USA vytvorili dva milióny pracovných miest.
Čína je najväčším držiteľom amerických vládnych dlhopisov. Koncom marca ich mali za 895,2 miliardy USD (716,33 miliardy eur). Za posledných šesť mesiacov ich Číňania prikúpili 2 % .
Americká vláda si vlani na svetovom finančnom trhu na krytie výdavkov požičala 1,4 bilióna USD. Znamenalo to, že z každého dolára, ktorý vydala, bolo 40 centov požičaných.
Americký rozpočtový deficit už výrazne vzrástol nad 4 % hrubého domáceho produktu a tento stav nie je z dlhodobého hľadiska udržateľný.
Analytici predpokladajú, že sa okrem amerického rozpočtového schodku bude hovoriť aj o nevyhnutnosti zvýšiť výmenný kurz čínskej meny, jüanu. Američania tému určite nastolia, lebo podľa nich je lacný jüan jednou z príčin vysokého obchodného deficitu USA najmä voči Číne. Americkí menoví odborníci tvrdia, že jüan je podhodnotený asi o 40 %.
V januári 2009 počas vystúpenia v senáte pred menovaním do funkcie ministra Geither povedal, že Obama "verí, že Čína manipuluje so svojou menou". Peking jeho vyjadrenie rýchlo odmietol. Geither sa odvtedy takmer vôbec verejne o tejto záležitosti nevyjadril.
Informovala o tom agentúra AP.