DUBLIN. Uviedol to dnes námestník ministra financií Martin Mansergh.
Pred rokom sa stala Írska republika najslabším článkom eurozóny, hoci svoje úvery na medzinárodnom trhu získavala na nižší úrok ako tento rok Grécko. Bolo to aj preto, že sa Dublin veľmi rýchlo rozhodol pre znižovanie vládnych výdavkov.
Krajina však bude potrebovať na dokončenie fiškálnej a bankovej reformy ešte roky. Musí však znižovať výrobné náklady, aby zabránila odchodu medzinárodných spoločností do lacnejších východoeurópskych alebo iných krajín.
"Ak chceme zostať pri eure, než sa vrátiť k hospodárskej menovej závislosti na Británii, čo je dobré, že sa už skončilo, potom sa musíme prispôsobiť logike, ktorú diktuje členstvo v eurozóne," uviedol Mansergh.
Írska libra bola naviazaná na britskú libru dlhé roky od vyhlásenia nezávislosti zeleného ostrova. Námestník zdôraznil, že zvýšenie konkurencieschopnosti je najbezpečnejšou cestou na zachovanie pracovných miest a odchod výrobných kapacít do zahraničia.
Írsko v prvých štyroch mesiacoch tohto roku zvýšilo v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška export dvojciferne. Pomohlo mu k tomu aj oslabenie eura najmä voči doláru.
Niektorí ekonómovia však tvrdia, že nevyhnutnosť poskytovať prostriedky na oživenie bánk môže ohroziť vládne predsavzatie dôsledne pokračovať v úspornej politike.
Informovala o tom agentúra Reuters.