AŠCHABAT.
Plynovod z Turkménska cez Afganistan a Pakistan do Indie (TAPI), ktorého cena by mala dosiahnuť 4 miliardy USD (3,2 miliardy eur), je témou medzivládnych rokovaní na najvyššej úrovni a diskusií energetických firiem už niekoľko rokov. Jeho výstavbu však znemožňuje nestabilná politická situácia v Afganistane.
Podľa informácií, ktoré agentúra Reuters získala od anonymných turkménskych zdrojov, India a Pakistan majú záujem o dodávku 70 miliárd kubických metrov (m3) plynu ročne. Turkménsko by ho dodávalo do medzinárodného plynovodu TAPI hlavne zo svojho obrovského ložiska Dovletabád.
Turkménsko po spore s Moskvou o cenu plynu, ktorý roky exportovalo len do Ruska, sa začalo starať o diverzifikáciu svojich odbytísk. Rusko vlani totiž od neho nekúpilo deväť mesiacov ani kubík paliva. V minulom roku Turkméni spolu s Číňanmi uviedli do prevádzky 7000-kilometrový plynovod do Číny a podstatne kratším potrubím začali dodávať palivo susednému Iránu.
Turkménske médiá dnes informovali, že sa na budúci mesiac začne stavať 1000 kilometrov dlhý vnútroštátny plynovod, ktorým sa bude dopravovať plyn z východných ložísk na západ krajiny, kde bude postavený aj exportný terminál. Podľa organizátorov projektovaného plynovodu Nabucco, ktorý by mal končiť v Rakúsku, cez terminál by malo prechádzať palivo, ktoré by cez Turecko prichádzalo na juhoeurópsky a stredoeurópsky energetický trh.
Informovala o tom agentúra Reuters.