VIEDEŇ. Za posledných desať rokov zadlženie štátu ako celku sa takmer zdvojnásobilo. Len vlani bol jeho medziročný vzostup 17,9 %. Chorvátsky dlh už dosiahol takmer 95 % hrubého domáceho produktu (HDP). Avšak verejná sféra má na ňom len malý podiel.
Rakúsky obchodný delegát v Záhrebe Roman Rauch tvrdí, že Chorvátsko a Grécko nemožno v tejto oblasti porovnávať. Krajina zápasí s importovanými problémami. Úvery a pôžičky, ktoré si zobral štát, citeľne zdraželi.
Chorvátsky HDP vlani medziročne klesol o 6 %. Kým krajiny ako Česko a Poľsko už dosahujú dobrý rast, Chorvátsko klesne na dno krízy až na jeseň tohto roku. Viedenský ústav pre medzinárodné hospodárske porovnávanie (WIIW) predpokladá, že chorvátsky HDP klesne tento rok ešte o percento.
Chorvátsko získava nové úvery len ťažko. Navyše vlani došlo k poklesu hodnoty zahraničných investícií do jeho ekonomiky o 50 %.
Štátny rozpočet eviduje pokles daňových príjmov. Koncom apríla ohlásila vláda najväčší balík úsporných opatrení v dejinách Chorvátska. Prinesie zníženie dôchodkov, pokles štátnych výdavkov a zníženie rozpočtového schodku pod 3 % HDP. Dosiahnutie vládnych cieľov nebude také ľahké. Chorvátsko registruje 300.000 nezamestnaných, rovnako ako Rakúsko, ale to má vyše 8,2 milióna obyvateľov, kým Chorvátsko 4,5 milióna.
Jedným z motívov záhrebskej úspornej politiky je úsilie o vstup krajiny do Európskej únie. Mal by sa stať realitou v roku 2012. Prekážkou pre dosiahnutie strategického cieľa je územný spor so Slovinskom. Rauch predpokladá, že Chorvátsko do EÚ pred rokom 2013 nevstúpi.
Informoval o tom rakúsky denník Die Presse.