BRATISLAVA. Zástupcovia Odborového zväzu (OZ) KOVO plánujú na pondelňajšom stretnutí v Žiline rozhodnúť o príprave protestných akcií pred hutníckymi podnikmi, ktoré sú členmi Zväzu hutníctva, ťažobného priemyslu a geológie SR. O vyhlásení štrajku v odvetví zatiaľ neuvažujú.
Cieľom protestov má byť podpora požiadaviek kovákov na rozšírenie pôsobnosti Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa medzi oboma zväzmi aj na tie podniky, na ktoré sa zmluva nevzťahuje. Zamestnávatelia s rozšírením kolektívnej zmluvy nesúhlasia. Vyjednávanie predstaviteľov zamestnávateľov a zamestnancov v hutníckom priemysle skončilo neúspechom, štrajková pohotovosť v odvetví pokračuje.
"Zatiaľ máme informácie, že viac ako 50 % zamestnancov podpísalo podporu kolektívnym vyjednávačom, aby dosiahli to, čo položili na stôl," povedal pre agentúru SITA podpredseda OZ KOVO Anton Mifka o tohtotýždňovej podpisovej akcii v 11 hutníckych firmách na podporu požiadaviek odborárov. "Predpokladáme protestné zhromaždenia pred firmami, pre ktoré platí Kolektívna zmluva vyššieho stupňa. Jednou z prvých firiem bude asi U.S. Steel Košice. S takým návrhom pôjdem na stretnutie, ale ostatní kolegovia to musia odobriť," dodal Mifka.
Na stretnutie v žilinskom Dome odborov 24. mája s plánovaným začiatkom o 12:00 majú prísť zástupcovia kovákov z 11 hutníckych spoločností - U.S. Steel Košice, Kovohuty Krompachy, OFZ Istebné, ZSNP Žiar nad Hronom, Refrako Košice, Slovalco Žiar nad Hronom, AVC Raková, Carmeuse Slovakia Slavec, Obal-Servis Košice, U.S. Steel Košice - Labortest a Vulkmont Košice.
Kováci na vyjednávaní navrhli, aby odvetvie hutníctva malo dvojmiestnu štatistickú klasifikáciu. Zahŕňala by oveľa väčší počet podnikov a znamenala by rozšírenie platnosti kolektívnej zmluvy. Odborári zároveň žiadali zvýšenie nákladov na zamestnanca o 20 eur mesačne oproti predošlému roku, čo by zhruba pokrylo infláciu. Zamestnávatelia trvali na trojmiestnom kóde so značne nižším počtom podnikov. Navrhovaný rast nákladov na zamestnanca by podľa nich mnohé firmy neutiahli. Odborári v prípade 3-miestneho kódu navrhli, aby náklady na pracovníka, z troch štvrtín ide o mzdy, vzrástli medziročne o 30 eur mesačne. Zväz zamestnávateľov odmietol aj túto požiadavku.
"Keby bol 3-miestny kód, tak nedokážeme rozšíriť kolektívnu zmluvu na hutnícke firmy, ktoré nie sú v zamestnávateľskom zväze. Je to pre nás neprijateľné. Oni nechcú, aby bola kolektívna zmluva rozšírená. Tomu veľmi dobre nerozumiem, lebo viac sa bavíme o tých, čo nie sú vo zväze, ako o tých, čo vo zväze sú," pokračoval Mifka.
Podpredseda OZ KOVO odmieta tvrdenia, že rozšírenie kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa aj na podniky mimo zamestnávateľského zväzu by bolo protiústavné. "Kolektívne zmluvy sa rozširujú v celej Európe. Nerozširujú sa tam, napríklad v severských krajinách, kde pokrývajú viac ako 90 % podnikov. Rozširovanie kolektívnej zmluvy nepotrebujú Rakúšania, pretože každá firma musí byť povinne v komore zamestnávateľov," argumentuje Mifka. Ako príklady rozširovania platnosti kolektívnych zmlúv v odvetviach aj na ďalšie firmy spomenul Belgicko, Holandsko, Francúzsko či Taliansko. U nás platí kolektívna zmluva len pre tých, čo sú vo zväze zamestnávateľov, čím je pokrytie podnikov veľmi nízke.