SME

Účet za teplo môže milo prekvapiť

Správcovia domov veľké nedoplatky neočakávajú. Rizikom vo vyúčtovaní je najmä elektrina.

Samosprávy trápi cena tepla.Samosprávy trápi cena tepla. (Zdroj: ilustračné foto ARCHÍV SME)

Ak bývate v bytovke, najneskôr do konca mája dostanete vyúčtovanie za teplo, osvetlenie chodieb či vodu. Či budete doplácať, závisí najmä od toho, ako máte nastavené preddavky.

BRATISLAVA. Robí vám vyúčtovanie nákladov spojených s užívaním bytu každoročné škrty v rozpočte? Do konca mája by ste mali dostať vyúčtovanie od správcu. Z neho sa dozviete, či budete aj tento rok doplácať alebo vám naopak správca vráti peniaze naspäť.

Pri teple skôr preplatky

Čo si treba všímať

  • Skontrolujte si, či sú údaje o vašom byte na vyúčtovaní správne. Veľa nákladov sa rozúčtováva podľa podlahovej plochy bytu.

  • Niektoré platby sa odvíjajú od počtu osôb v byte. Skontrolujte si preto aj tento údaj vo vyúčtovaní.

  • Ak máte merač, teplo sa účtuje podľa plochy bytu a nameraných hodnôt. Pomer základnej zložky k spotrebnej býva 40 % : 60 %. Nadpolovičná väčšina vlastníkov môže zmeniť pomer na 50 %: 50 % či na 30 % : 70 % v prospech nameranej spotreby.

  • Byty s nepriaznivou polohou bývajú pri teple zvýhodnené koeficientom. Ten je odporúčaný, vlastníci ho nemusia uplatniť.

  • Ak nemáte merače tepla v bytoch, spotreba sa odmeria na takzvanej päte domu a celkové náklady za teplo sa rozpočítajú podľa podlahovej plochy bytov.

  • Teplá voda sa rozúčtováva v pomere 90 % : 10 %. Prvá zložka je spotrebná, druhá platba je za dostupnosť.

  • Pri vode sledujte koeficient prepočtu. Ak je výrazne vyšší ako 1, niekto ovplyvňuje merač v byte alebo máte poruchu na potrubí za fakturačným meradlom.

  • Pri energiách musí byť uvedená spotreba aj jednotková cena.

  • Ak vám správca nepredloží vyúčtovanie do konca mája, nemusíte mu platiť poplatok za správu, kým vyúčtovanie nepredloží.

  • Častým dôvodom nesprávnych vyúčtovaní sú pokazené merače.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: SZBD, Spokojné bývanie

SkryťVypnúť reklamu

Tradične je najväčším problémom v bytovkách teplo a teplá voda. Je totiž najväčšou položkou na faktúre.

Tento rok vás však zrejme šok z nedoplatku za teplo nečaká. Jozef Popluhár, asistent technickej sekcie Slovenského zväzu bytových družstiev hovorí, že na ľudí čakajú skôr preplatky. ,,Preplatky by mali byť preto, že sa spotrebovalo menej tepla. Zima bola miernejšia. Pri nastavení preddavkov sa tiež predpokladalo, že cena tepla bude ešte rásť, no nedvíhala sa,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď sa zdalo, že je zima, najchladnejšie mesiace už nespadali do roku 2009, ktorý sa zúčtováva. Nepočítajte však s vysokými preplatkami, najviac do 5 percent, upozorňuje Popluhár.

O miernejšej zime hovorí aj Miroslav Obšivaný, predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla. ,,Zima, aj celý minulý rok, boli atypické. Často na juhu bolo chladnejšie ako na severe,“ povedal. To znamená, že aj vo vyúčtovaniach sa môžu vyskytnúť drobné odchýlky.

Pozor dajte na elektrinu

Zradiť vás tento rok môže elektrina, ktorá sa minie na chodbách a v pivniciach bytovky, tiež na prevádzku výťahov. Na západnom Slovensku totiž za minulý rok výrazne zdražela takzvaná distribučná zložka ceny za elektrinu. Ide najmä o poplatky, ktoré sa odvíjajú od veľkosti ističov v bytovkách. Popluhár hovorí, že väčšina správcov na zdraženie rýchlo zareagovala a zahrnula ho do preddavkov. Niekde ich nastavili o čosi vyššie než bolo treba, takže budú preplatky.

SkryťVypnúť reklamu

Plošne to však neplatí. Napríklad Stavebné bytové družstvo Komárno bude preddavky meniť od júna. Domácnosti v správe tohto družstva čaká za minulý rok asi 30­eurový nedoplatok. Na strednom a východnom Slovensku to na nedoplatky nevyzerá. ,,V porovnaní s rokom 2008 zaznamenali vlani ceny mierny nárast,“ povedala hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky Anna Žatková.

Pre rok 2010 zasa pre podniky a organizácie, medzi ktoré sa zaraďujú aj správcovia, firma znížila cenu za dodávku elektriny o 10 až 25 percent. To by vám mal správca zohľadniť v preddavkových platbách na tento rok. V opačnom prípade peniaze dostanete naspäť až pri budúcoročnom vyúčtovaní.

Prírastok do rodiny hláste

Pri teplej vode všetko záleží od toho, koľko ste jej minuli. Zvlášť sa ráta aj teplo, ktoré je potrebné na jej ohrev a straty, ktoré vniknú počas obehu tepla.

SkryťVypnúť reklamu

,,Pri nahliadnutí do už spracovaných vyúčtovaní som videl aj tento rok nedoplatky v niekoľkých prípadoch, a to pre zvýšenú spotrebu teplej vody. Prečo? V rodine sa narodilo dieťa, takže mali väčšiu spotrebu teplej vody,“ hovorí Popluhár. Upozorňuje, že ľudia by mali nahlasovať, keď sa mení počet osôb v byte, či sa z iných dôvodov dá predpokladať, že vody viac spotrebujú.

Obšivaný zo zväzu teplárov hovorí, že vo všeobecnosti ,,sa stále mierne šetrí s teplou vodou“. Pri teplej aj studenej vode tiež treba myslieť na to, že spotreba sa prakticky nedá odpočítať v jeden deň. Nezľaknite sa teda, keď sa nameraná spotreba bude líšiť od tej, ktorú napokon spolu so susedmi zaplatíte. Najmä však dávajte pozor pri odpisovaní spotreby vody. Odpisujú sa len čierne políčka, nie červené, hovorí Popluhár, ktorý sa s podobným omylom domácností stretol už veľakrát.

SkryťVypnúť reklamu

Ak nie ste spokojní s vyúčtovaním, môžete sa obrátiť aj na inšpekciu

Vyúčtovanie môžete reklamovať u správcu. Ďalšou možnosťou je obrátiť sa na Slovenskú obchodnú inšpekciu alebo Štátnu energetickú inšpekciu.

BRATISLAVA. Nepozdávajú sa vám čísla vo vyúčtovaní? Prvé, čo by ste mali urobiť, je kontaktovať správcu. Vo všeobecnosti máte právo reklamovať vyúčtovanie tri roky.

„Reklamácia nemá odkladný účinok,“ hovorí Marek Hargaš, konateľ spoločnosti Spokojné bývanie. Znamená to teda, že domácnosť musí svoj nedoplatok zaplatiť aj v prípade, že podala reklamáciu. Od klientov si Spokojné bývanie nedoplatky žiada do 30 dní, v rovnakej lehote vracia aj preplatky.

Ak nepochodíte u správcu, môžete uspieť s podnetom na Slovenskej obchodnej inšpekcii. „Vlani Slovenská obchodná inšpekcia evidovala 515 podnetov, ktoré boli zamerané na vyúčtovanie služieb spojených s užívaním bytu. Opodstatnených bolo 65 z nich,“ povedala hovorkyňa inšpekcie Danuša Krkošová. Úspešné boli pritom najmä podnety na nesprávne vyúčtovanie a nevybavovanie reklamácie. Ľudia v podnetoch tiež často poukazujú aj na zmluvné podmienky, úroveň služieb, či činnosť správcov.

SkryťVypnúť reklamu

Obchodná inšpekcia skúma formálnu stránku, čiže preveruje napríklad postup pri vybavovaní reklamácie. „Do vecnej stránky nevstupuje. Ak sa cíti spotrebiteľ poškodený na svojich právach, môže sa obrátiť na nezávislý súd,“ dodala Krkošová. Pri problémoch s rozúčtovaním tepla by vám však mala byť nápomocná Štátna energetická inšpekcia.

Ak ste nespokojní s tým, aké platíte každý mesiac preddavky, treba sa opäť obrátiť na správcu. Hargaš upozorňuje, že na zníženie preddavkov musíte mať vážny dôvod. „Ak niekto príde a zdôvodní to, tak mu môžeme preddavky znížiť napríklad vtedy, ak mal v minulosti preplatky alebo keď vidíme, že urobil nejaké úsporné opatrenia,“ hovorí Hargaš. Automaticky sa znižujú preddavky, ak sa dal dom zatepliť. Podobne uspejete, ak sa zníži počet členov domácnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Daniela Krajanová

Čakajte aj údaje o fonde

S vyúčtovaním k vám dorazia aj informácie o tom, čo všetko sa v bytovke urobilo.

BRATISLAVA. Pri teple, vode či elektrine sa vyúčtovanie zďaleka nekončí. Pozorne si treba všímať napríklad aj informácie o likvidácii a odvoze smetí. Aj tu vám totiž môže vzniknúť nedoplatok.

Napríklad, ak sa zistí, že nepostačuje objem kontajnerov, tak sa kúpi ďalší alebo sa zmení frekvencia odvozu odpadu, hovorí konateľ spoločnosti Spokojné bývanie Marek Hargaš. „Často pre takéto malé položky nemeníme zálohový predpis a potom vznikne nedoplatok,“ povedal. Ďalšou možnosťou je, že ceny za odvoz odpadu zdvihne mesto či obec.

Vyúčtujú vám aj poplatky za zrážkovú vodu, havarijnú službu či upratovanie. Niektorí správcovia zaviedli zvlášť poplatok za náklady spojené s vyúčtovaním a vyňali ich z nákladov za správu.

SkryťVypnúť reklamu

Zvlášť si všímajte fond opráv. O tom, ako sa s peniazmi hospodárilo, vás totiž musí správca osobitne informovať vo vyúčtovaní fondu. Je povinný predložiť vám aj správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok, najmä o finančnom hospodárení domu, vraví hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie Danuša Krkošová.

Daniela Krajanová

Tento rok sledujte schôdze vlastníkov

Niektoré domácnosti môžu doplatiť na väčšinové rozhodnutie vlastníkov bytov cez účet za teplo.

BRATISLAVA. Tento rok niektoré domácnosti ohrozí novela vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Od prvého januára sa totiž zmenil spôsob rozúčtovania tepla.

Doteraz sa v bytoch s meračmi rozúčtovávalo teplo pomerom základnej zložky k spotrebnej 40 k 60. Vlastníci bytov si nadpolovičnou väčšinou mohli odsúhlasiť účtovanie 50 ku 50 alebo 30 percent k 70 percentám v prospech nameranej spotreby. Určitá časť nákladov na teplo by sa mala rozpočítavať medzi všetky byty nezávisle od spotreby, pretože všetci spolu vykurujú celú bytovku.

SkryťVypnúť reklamu

Novela vyhlášky hovorí o 60­percentnej základnej zložke a zvyšok je spotreba. Nebezpečenstvo číha v tom, že sa vlastníci bytov budú môcť po novom dohodnúť na akomkoľvek inom pomere, teda aj na stopercentnom účtovaní podľa nameranej spotreby.

Spravodlivé to však nie je. ,,Napríklad byt, ktorý bude neobsadený a vypne kúrenie, nezaplatí v takomto prípade za teplo nič. Teplota v byte pritom pod 18 stupňov neklesne. Odkiaľ teplo zobral? Od susedov,“ hovorí Jozef Popluhár, asistent technickej sekcie Slovenského zväzu bytových družstiev.

Hocikomu sa môže stať, že jeho susedia budú kúriť len v dvoch miestnostiach zo štyroch, prípadne ďalší pod ním prestane kúriť úplne. Problém je, že poškodených bude určite menej než tých, ktorí ušetria. Ak si takéto rozúčtovanie odhlasujú vlastníci nadpolovičnou väčšinou, nie je šanca, že menšinové domácnosti uspejú s prípadnou žalobou, hovorí Popluhár.

SkryťVypnúť reklamu

Daniela Krajanová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (21. 4. 2025)
USD 1.136
AUD 1.785
CZK 25.009
JPY 161.980
CAD 1.577
GBP 0.859
HUF 407.600
PLN 4.274
CHF 0.929
SEK 11.028

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 917
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 784
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 685
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 605
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 001
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 619
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 231
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 583
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 31 446
  2. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 900
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 254
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 11 429
  5. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 904
  6. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 9 604
  7. Martin Fronk: Hrady pre milionárov: Ako biznis oživí ruiny, ktoré štát ignoruje 6 895
  8. Ivan Mlynár: Tamara Stohlová zistila, že chodiacu hromadu slaniny Rudolfa Huliaka v téme medvede, štrejchnul Alzheimer. 6 213
  1. Tupou Ceruzou: Pápež František
  2. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  4. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  5. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  6. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  7. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  8. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 31 446
  2. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 900
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 254
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 11 429
  5. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 904
  6. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 9 604
  7. Martin Fronk: Hrady pre milionárov: Ako biznis oživí ruiny, ktoré štát ignoruje 6 895
  8. Ivan Mlynár: Tamara Stohlová zistila, že chodiacu hromadu slaniny Rudolfa Huliaka v téme medvede, štrejchnul Alzheimer. 6 213
  1. Tupou Ceruzou: Pápež František
  2. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  4. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  5. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  6. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  7. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  8. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
SkryťZatvoriť reklamu