BRATISLAVA. Napísali to dnes Hospodárske noviny (HN) s odvolaním na informácie z prokuratúry. Interblue podľa HN získala na predaji slovenských emisií 46,9 milióna eur, suma 6,309 milióna eur vraj prišla cez viacero firiem na účet manželky podnikateľa Norberta Havalca, ktorý pri predaji emisií radil zástupcom ministerstva životného prostredia. Ten to však poprel.
Emisné kvóty predalo Slovensko v roku 2008 za zhruba 75 miliónov eur. Na obchod uzavretý v čase, keď ministerstvo životného prostredia viedli nominanti vládnej SNS, sa zosypala kritika médií a opozície - sumu považovali za príliš nízku a celú transakciu s neznámou firmou za netransparentnú. Interblue vraj potom kvóty predala do Japonska.
HN napísali, že peniaze prišli postupne od mája do júla 2009 na účet firmy Financial Public Service, kde je spoločníčkou Havalcova manželka Katarína Kubáňová. Prostriedky vraj putovali cez firmu Crataegus so sídlom v stredoamerickom Belize a ďalšiu spoločnosť SS & AT. HN tiež tvrdili, že Havalec, jeho manželka a podnikateľ Rastislav Bilas dostali priamo od Interblue každý po pol milióna eur.
"Čo sa týka mňa a manželky, tak žiadne také prevody, ako opisujete, nenastali," bránil sa Havalec, ktorý spolupracoval s ministerstvom, neskôr však podľa médií pracoval aj pre Interblue. Havalcova manželka sa podľa HN nevyjadrila. Kubáňovej sa zastal i Bilas, v rozhovore pre HN tvrdil, že Interblue jej peniaze neposlala. "K pani Kubáňovej určite nesmeroval žiadny prevod," tvrdil.
Denník Sme nedávno Havalca popísal ako niekdajšieho obchodníka so zbraňami, ktorý sa pozná s opozičnými i koaličnými politikmi. Kontakty má podľa denníka i s predsedom SNS Jánom Slotom.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.