BRATISLAVA. Napriek opakovaným tvrdeniam vlády, že neprijala ani jedno opatrenie, ktoré by zhoršilo podnikateľské prostredie, opak je pravdou. Konštatovala to dnes v Bratislave Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS).
Svedčí o tom rad zákonov a legislatívnych noriem, ktoré sa priebežne prijímali v uplynulom období. Podľa prezidenta ZPS Jána Oravca to bola predovšetkým rozsiahla novela Zákonníka práce, ktorá zvýšila náklady zamestnávateľov napríklad sprísnením podmienok prepúšťania či zvýšením privilégií odborárskym predákom, ďalej novela zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorou sa opätovne zaviedlo rozširovanie kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa aj na podnikateľov, ktorí neboli súčasťou vyjednávania a s jeho výsledkom nesúhlasia.
Významným zásahom do podnikateľského prostredia bolo zvyšovanie minimálnej mzdy, ktoré nielen znížilo zamestnateľnosť dlhodobo nezamestnaných a pracovníkov s nízkou kvalifikáciou, ale vyvolalo aj tlak na všeobecný rast miezd. Ďalej to boli zákony a nariadenia z oblasti zdravotníctva, v dôchodkovom sporení, o strategických podnikoch, ochrane spotrebiteľa na finančnom trhu, novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach a pod.
Ako Oravec zdôraznil, tých zákonov a rôznych noriem bol celý rad a podnikateľské organizácie pripravujú ich kompletný prehľad. Kríza v posledných dvoch rokoch ubrala podnikom značnú časť tržieb a prijímaná legislatíva im zvyšovala náklady. To sa negatívne odzrkadlilo na znižovaní konkurencieschopnosti podnikateľov.
Ako vláda plní sľub zlepšiť podmienky pre podnikanie
Čo sľúbili: Vláda SR zlepší podmienky pre rozvoj všetkých foriem podnikania (...) (Vláda si kladie za cieľ) garantovať stabilitu a predvídateľnosť podnikateľského prostredia.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Kvalitnejšie podnikateľské prostredie vedie k vyššiemu hospodárskemu rastu, vyššej zamestnanosti a životnej úrovni v celej krajine.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Prijatím eura od 1. januára 2009 vláda prispela k stabilite a predvídateľnosti podnikateľského prostredia. Vo svetových i domácich rebríčkoch sa však situácia skôr zhoršuje. Slovensko si oproti roku 2005 pohoršilo v hodnoteniach Doing Business Svetovej Banky, Indexu konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra, Indexu ekonomickej slobody World Heritage Foundation i slovenského Indexu podnikateľského prostredia.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.