Tatra banka a UniCredit Bank čelia žalobám vo výške 100 miliónov eur.
BRATISLAVA. Dexia banka nie je jediná banka na Slovensku, ktorú jej kleint žaloval v súvislosti s obchodmi na devízových trhoch. Podobným žalobám čelí aj Tatra banka a UniCredit Bank.
Tri košické eseročky FinTeam, Epix a Muzikál si za obchody s devízovými kurzmi spred piatich rokov nárokujú od Tatra banky podľa Trendu dokopy sto miliónov eur. FinTeam žaloval vlani UniCredit Bank tiež na sto miliónov eur.
Firmy obchodovali v bankách s eurom a slovenskou korunou. Tvrdia, že banky nesprávne vypočítali cenu zábezpeky za finančné operácie. Obchody za všetky tri firmy uzatváral s bankami Július Šofranko, bývalý šéf dílingu košického U.S. Steel. „Do ukončenia súdneho sporu sa nebudem k tomu vyjadrovať,“ povedal.
Banky o detailoch nehovoria
Ani banky sa k žalobám vzhľadom na prebiehajúce súdne spory nechcú bližšie vyjadriť. Neodpovedali ani na otázku, či navrhnú mimosúdnu dohodu. „Už v minulosti sme sa vyjadrili, že považujeme žalobu za neopodstatnenú a finančnú požiadavku za nezmyselnú a na tomto stanovisku trváme,“ reagovala hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.
Strohá na informácie je aj Národná banka, ktorá vykonáva dohľad nad bankami. „Predmetom dohľadu nie sú spory medzi klientom a finančnou inštitúciou a individuálne údaje NBS nie je oprávnená zverejniť,“ povedala hovorkyňa banky Jana Kováčová. NBS tak neodpovedala na otázku, či do týchto bánk poslala bankový dohľad. Rovnako ani na otázku, či im odporučila na uvedené súdne spory vytvárať si rezervy. NBS však tvrdí, že všetky banky majú dosť vlastného kapitálu.
S rezervami otáľajú
Okresný súd v Bratislave minulý týždeň rozhodol, že Dexia banka má spoločnosti Ritro Finance zaplatiť viac ako 138 miliónov eur spolu s úrokmi z omeškania. Banka sa proti rozhodnutiu súdu chystá odvolať.
Z výročnej správy Dexie za rok 2009 však vyplýva, že vedenie banky si k tomuto súdnemu sporu nevytvorilo žiadne rezervy. Na otázku, či si vzhľadom na rozhodnutie bratislavského okresného súdu začne vytvárať rezervy, Dexia uviedla: „V dôsledku odvolania banky je rozsudok prvostupňového súdu pozastavený až do záverečného rozhodnutia súdu.“
Vlastné imanie Dexie bolo ku koncu roka 81,4 milióna eur, teda menej, než je výška žaloby. Ak by spor prehrala, finančnú injekciu jej môže dať akcionár. Dexia má do konca októbra 2012 zmeniť majiteľa.
Z výročnej správy Tatra banky vyplýva, že k 31. decembru 2009 si vytvorila rezervy na súdne spory celkovo v objeme 21,728 milióna eur. Na aké súdne spory, nie je zrejmé. Šéf banky Igor Vida však ešte na jeseň pre Trend povedal, že na súdne spory s tromi košickými spoločnosťami si banka „v súlade so štandardnými postupmi“ vytvára rezervy. Tatra banka mala ku koncu minulého roka vlastné imanie v objeme 808,2 milióna eur.
UniCredit Bank vo výročnej správe za rok 2009 spomína žalobu „v súvislosti s kontraktom na menový derivát“. „Banka verí, že žaloba je neopodstatnená a vzhľadom na to žiadna rezerva nebola vytvorená,“ uviedla banka. Vlastné imanie banky bolo ku koncu roka 428 miliónov eur.
Banky na Slovensku zostavujú účtovnú uzávierku podľa medzinárodných štandardov pre finančné výkazníctvo. „Podľa všeobecného pravidla banka tvorí rezervy vtedy, ak je pravdepodobné, že príde k úbytku ekonomických úžitkov. V prípade súdneho sporu to znamená, že ak je pravdepodobné, že súdny spor prehrá. Tam je veľmi dôležité posúdenie pravdepodobnosti,“ hovorí audítor KPMG Richard Farkaš. Je to podľa neho na rozhodnutí vedenia banky.