BRATISLAVA. Trojmesačný dolárový libor, čo je sadzba, za ktorú si banky medzi sebou požičiavajú americké doláre na tri mesiace, vzrástla včera po prvý krát za posledných 11 mesiacov nad úroveň 0,5 %.
Finančné spoločnosti, najmä v Európe, vlastnia široké portfólia dlhopisov Grécka a aj ďalších vysoko zadlžených krajín eurozóny, prípadná reštrukturalizácia tohto dlhu by sa tak mohla postarať o nemalé straty bankových domov, a tak na medzibankovom trhu pokračuje nedôvera. Tá naďalej neprospieva euru, ktoré sa po krátkom návrate nad úroveň 1,25 EUR/USD koncom uplynulého týždňa opäť prepadalo a dnes ráno sa už obchoduje pod úrovňou 1,22.
Silná májová nedôvera na finančných trhoch sa podpisuje aj pod príjmovú stranu bankových spoločností. Podľa agentúry Bloomberg bol v korporátnej sfére v máji zatiaľ emitovaný nový dlh len v objeme 48 mld. dolárov, čo je podstatne menej ako 183 mld. v apríli. Emitenti sa obávajú, že za súčasných okolností by mali ťažkosti svoj dlh predať, prípadne by zaplatili vyššie úroky ako za normálnych okolností.
Najmä investičnejšie zamerané banky, ktoré tento dlh upisujú a robia aj poradenstvo pri emisii tak zažijú suchší máj, čo ešte viac vyostrilo predajný tlak na nich. Včera tak klesli napríklad akcie amerických investične zameraných bánk JPMorgan Chase a Morgan Stanley o 3,6 %, resp. 5,0 %.
Vývoj akcií Morgan Stanley:
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
View the full MS chart at Wikinvest
O napätie v bankovom sektore sa stará aj situácia v Španielsku, cez víkend bola nútená španielska centrálna banka Bank of Spain prebrať problémovú regionálnu CajaSur, ktorá sa tak stala ďalšou španielskou bankou, čo nezvládla krach realitnej bubliny v krajine. Po zatvorení európskych trhov navyše ohlásili fúziu ďalšie štyri regionálne banky, aby mohli spoločne čerpať z vládneho fondu určeného pre rekapitalizáciu bankového sektora.
Paneurópsky index ESTX 50 tak včera stratil 0,62 % a americký S&P 500, ktorý už absorboval aj fúziu španielskych regionálnych bánk, 1,29 %.
Výpredaje pokračujú aj dnes ráno, kedy do obchodovania prehovorili aj geopolitické faktory. Hlavné ázijské indexy odpisovali zhruba 3 % zo svojej hodnoty a juhokórejský won klesol voči doláru na osemmesačné minimá po správe, že severokórejský vládca Kim Čong-il nariadil svojej armáde pripraviť sa na boje. Podobne o takmer 3 % klesajú aj indexy aj v Európe, ktorá má zdá sa s vyhrotením situácie v španielskom bankovom sektore o problém viac.
Autor: analytik spoločnosti X-Trade Brokers