BRATISLAVA. Ako uviedol na piatom zasadnutí Európskeho jadrového fóra (ENEF) premiér slovenskej vlády Robert Fico, mochovecké bloky budú dostavané v deklarovaných termínoch, teda v rokoch 2012, respektíve 2013. "Vláda veľmi pozorne sleduje tempo prác. Môžem konštatovať, že spolupráca pri dostavbe Mochoviec je na vysokej úrovni a teším sa, že určite bude mať nový predseda vlády možnosť byť pri otvorení týchto blokov," dodal Fico.
Práce na dostavbe 3. a 4. bloku Mochoviec začali Slovenské elektrárne oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Projekt dostavby atómovej elektrárne si vyžiada celkovo zhruba 2,775 mld. eur. Dostavané bloky budú mať výkon 880 megawattov. Slovenské elektrárne oficiálne podpísali kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to so spoločnosťami Škoda Jadrové strojírenství (JS), Atomstrojexport, VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.
Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochoveckých blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je na úrovni približne 70 % a technologickej časti na 30 %. Vlastníkom akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá drží 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006.
Jadrová energia podľa Fica naberá na význame
Využívanie jadrovej energetiky podľa slovenského premiéra Roberta Fica naberá na význame. “Z toho dôvodu sme prijali rad opatrení na podporu zvýšenia výkonov existujúcich jadrových blokov a na podporu výstavby nových jadrových zdrojov v SR. Slovensko má všetky predpoklady na využívanie jadrovej energetiky, preto budeme podporovať všetky aktivity podporujúce využívanie a rozvoj jadrovej energetiky," zdôraznil na piatom zasadnutí Európskeho jadrového fóra (ENEF) Fico.
Jadrové elektrárne budú podľa Fica spolu s obnoviteľnými zdrojmi tvoriť základ energetického mixu. "V jadrovej energetike vidíme perspektívnu alternatívu pre svetovú energetickú bezpečnosť," konštatoval Fico.
Rozvoj jadrovej energetiky v Európe podporil aj český premiér Jan Fischer a eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger. "Blíži sa doba rozšírenia jej využívania," povedal Fischer. "V energetickom mixe musí mať priestor aj jadrová energetika. Jadrová energia ako aj obnoviteľné zdroje budú v budúcich rokoch hrať centrálnu úlohu. Chceme podporovať nízkouhlíkové technológie," uviedol Oettinger. Podľa neho však je na každej krajine Európskej únie, či sa rozhodne pre využívanie jadrovej energetiky.
Ako vláda plní sľub zabezpečiť sebestačnosť vo výrobe elektrickej energie
Čo sľúbili: Vláda SR pripraví Stratégiu energetickej bezpečnosti Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030 zabezpečujúcu sebestačnosť vo výrobe elektrickej energie, optimálnu cenovú politiku, proexportnú schopnosť SR. (...) Vláda SR bude podporovať výstavbu a prevádzku nových zdrojov na výrobu elektriny vrátane dobudovania 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Energetická sebestačnosť nie je sama osebe ekonomickým prínosom, ak sa dajú energie lacnejšie doviezť zo stabilných krajín. Lepšou stratégiou je diverzifikácia a prípadne aj podpora obnoviteľných zdrojov.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda sa s majiteľom Slovenských elektrární spoločnosťou Enel dohodla na dostavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach s cieľovým dátumom 2012-13. Dostavba by mala krajine zabezpečiť sebestačnosť, o ktorú na pár rokov príde kvôli odstaveniu dvoch blokov v Jaslovských Bohuniciach. V spolupráci s energetickou skupinou ČEZ vláda pripravuje i výstavbu nového jadrového bloku v Bohuniciach, spustenie je plánované po roku 2020.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.