RÍM. Talianska vláda v utorok (25. 5.) večer schválila balíček úsporných opatrení. V rokoch 2011 - 2012 plánuje ušetriť 24 miliárd eur, a to predovšetkým na výdavkoch štátu.
"Rozpočtové škrty sú zamerané na zníženie štátnych výdavkov, redukciu nákladov na politickú a verejnú správu. Na strane príjmov sa pozornosť sústredí na úniky daní," uvádza sa vo vyhlásení vlády.
Úsporné opatrenia zahŕňajú aj zníženie výdavkov v zdravotníctve, obmedzenie v prijímaní nových zamestnancov vo verejnom sektore, predĺženie veku odchodu do dôchodku, zmrazenie platov pre väčšinu zamestnancov verejného sektora a redukciu platov pre ľudí s najvyššími príjmami.
Cieľom úsporného programu je znížiť rozpočtový deficit, ktorý v roku 2009 dosiahol 5,3 % hrubého domáceho produktu (HDP), pod 3 % HDP do roku 2012. Zároveň by mal upokojiť trhy. Tie sa obávajú ďalšieho rastu vysokého štátneho dlhu Talianska, ktorý dosahuje 115 % HDP, najviac zo všetkých 16 členských štátov eurozóny.
Nie je na tom najhoršie
Plánované škrty zastihli Talianov úplne nepripravených. Ešte začiatkom apríla ich totiž premiér Silvio Berlusconi presviedčal, že Taliansko sa z európskej krízy dostane bez drastickejších opatrení. Niektorí Taliani vidia za problémom aj samotné euro.
Napriek kríze však Taliansko zatiaľ nemá problém kryť emisie svojich dlhopisov, a to aj v situácii, keď riziková prirážka na talianske štátne dlhopisy oproti nemeckým referenčným dlhopisom vzrástla z 0,2 až 0,3 na 1,2 %. Aj taliansky bankový sektor je na tom v podstate dobre, nakoľko sa viac sústreďuje na vklady obyvateľstva než iné krajiny pri Stredozemnom mori.
Podľa ekonómov bude Taliansko v najbližšom období zvládať dlhovú krízu eurozóny lepšie než iné juhoeurópske krajiny, no príliš dlhý cyklus slabého hospodárskeho rastu a vysoký štátny dlh musí Rím v strednodobom horizonte zastaviť, inak sa dostane do ťažkostí.