BRATISLAVA. Včerajší deň na finančných trhoch sa začal mimoriadne negatívne, k prehlbujúcim sa problémom v Európe, ktoré ešte viac vyhrotila situácia v španielskom bankovom sektore, sa pridalo aj geopolitické napätie na kórejskom polostrove, čo ešte viac zasiahlo ochotu obchodníkov vstupovať do rizikovejších transakcií.
Stupňujúcu sa averziu k riziku dokumentuje aj ďalší rast medzibankových sadzieb, trojmesačný dolárový libor, ktorý poskočil o ďalších 2,7 percentuálneho bodu k 0,54 %. Likvidita vo finančnom systéme tak postupne vysýcha a prestáva tak prúdiť do rizikovejších aktív.
Problémy v Španielsku
Problémy v Španielskom bankovom sektore po víkendovom prebratí CajaSur národnou bankou ešte viac obnažila pondelková večerná fúzia štyroch regionálnych sporiteľní, ktorou podmieňovala Bank of Spain ich účasť vo vládnom fonde pre reštrukturalizáciu bánk.
Španielske banky, najmä regionálne sporiteľne, ktoré na vrchole realitnej bubliny poskytovali vyše 50 % financovania na trhu s nehnuteľnosťami, s veľkou pravdepodobnosťou čakajú v budúcnosti ďalšie straty z preceňovania aktív.
Zatiaľ klesli zo svojich maxím ceny domov v krajine len o 10 %., v rokoch 1999-2008 po prudkom znížení úrokových sadzieb pred vstupom krajiny do eurozóny, však vzrástli viac ako dvojnásobne. Banky zatiaľ držia väčšinu domov vo svojich súvahách a v snahe nezvýšiť si straty ich nepredávajú, pokiaľ však dopyt po domoch a ním aj ceny nezačnú rásť, tak sa stratám nevyhnú.
Najmä bankové akcie tak ťahali nadol európske akciové trhy a paneurópsky index ESTX 50 včera klesol o ďalších 2,73 %.
Navyše štátna pomoc pre banky si podľa odhadov banky Morgan Stanley vyžiada vyše 40 mld. eur, čo výrazne skomplikuje snahy Španielska znižovať deficity. To vyhrocuje tlak na španielske štátne dlhopisy, ktorých výnosy sa včera vrátili nad úroveň 4,1 %.
Náladu zlepšila dôvera v USA
Spolu s nimi pokračoval aj predajný tlak na euro, ktoré sa na čas dokonca prepadlo pod úroveň 1,22 EUR/USD. Podvečerné uvoľnenie napätia na akciových trhoch napokon euru pomohlo a dnes ráno sa už pohybuje okolo úrovne 1,23.
V popoludňajších hodinách dokázal napätie mierne uvoľniť rast americkej spotrebiteľskej dôvery meranej indexom Conference Board na najvyššiu úroveň od marca 2008, 63,3b. Obavy o negatívny dopad problémov v Európe tak v očiach amerických spotrebiteľov dokázalo zatieniť opätovné pribúdanie pracovných miest v americkej ekonomike, čo je pozitívna správa pre tradičný motor americkej ekonomiky spotrebu. N
ečakane silný rast americkej spotrebiteľskej dôvery prispel k odrazeniu sa amerických indexov od technickej bariéry, ktorú predstavujú ich februárové tohtoročné minimá, a širší americký index S&P 500 napokon ukončil včerajšie obchodovanie so ziskom 0,04 %.
Na korekciu z konca amerického obchodovania dnes nadviazali aj ázijské a európske akcie. Darí sa aj komoditám, keď ťažobný gigant Rio Tinto očakáva rast dopytu po kovoch zo strany Číny v ďalších pätnástich rokoch aj napriek súčasným obavám o prehriatie sa čínskej ekonomiky a zároveň očakáva, že sa k silnému čínskemu dopytu pripojí aj indický. Pozornosť v ďalšom priebehu dnešného obchodovania bude pútať okrem iného aj Európska komisia, ktorá má predstaviť návrh na novú daň pre finančné spoločnosti, z ktorej by sa vytvoril fond pre prípad potreby pri budúcich kolapsoch.
Autor: analytik spoločnosti X-Trade Brokers