PEKING. Spojené štáty a Čína dnes oznámili odštartovanie spoločného vývoja biopalív, s využitím ktorých sa počíta v čínskych lietadlách.
Obe strany oznámili sériu partnerstiev v oblasti vývoja biopalív po tom, ako ich vlády tento týždeň prisľúbili spoluprácu v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. "Obnoviteľné zdroje sú základom našej spolupráce s Čínou," povedal David Sandalow, štátny tajomník amerického ministerstva energetiky na konferencii o obnoviteľných zdrojoch energie v Pekingu.
Dohodu podpísali výrobca lietadiel Boeing, americké vládne agentúry, čínske výskumné ústavy a štátne firmy vrátane Air China a PetroChina. Prvý let čínskeho lietadla s biopalivom by sa mohol uskutočniť ešte tento rok, pričom ekologické palivo by sa v komerčnom letectve mohlo začať používať do troch až piatich rokov, povedal Al Bryant, viceprezident Boeingu pre výskum a technológie v Číne. Ako dodal, v USA doteraz uskutočnili štyri úspešné skúšobné lety s týmto palivom.
Očakáva sa, že Čína sa v budúcich desaťročiach stane najväčším leteckým trhom na svete a Peking sa preto už teraz usiluje o zvýšenie objemu alternatívnych palív, ktoré by znížili zaťaženie ovzdušia a zároveň obmedzili závislosť Číny od dovozu ropy a plynu. Čínske firmy sa ešte nerozhodli, aké rastliny by použili ako zdroj biopalív, výskumné tímy však najčastejšie hovoria o riasach a jatrophe, rastline, ktorá hojne rastie v južnej Číne a produkuje olejnaté semená.