BRUSEL. Island by mal holandských a britských investorov, ktorí prišli o peniaze v skrachovanej internetovej banke Icesave, ubezpečiť, že dostanú aspoň minimálnu kompenzáciu za stratené vklady. Uviedlo to dnes Európske združenie voľného obchodu (EFTA), ktoré zastrešuje spoluprácu Islandu s Európskou úniou.
Na základe podmienok členstva Islandu v Európskom hospodárskom priestore je ostrovná krajina povinná poskytnúť poškodeným investorom aspoň 20.000 eur za vklad. "Je povinnosťou Islandu vyplatiť (investorom) minimálne odškodnenie," uviedla EFTA.
Island, ktorého banky sa po nástupe hospodárskej krízy zrútili, garantoval vklady len vlastným občanom, v dôsledku čoho státisíce Britov a Holanďanov s účtami v internetovej banke Icesave prišli o úspory. Britská a holandská vláda svojich občanov odškodnili, no vyplatené peniaze v hodnote vyše 4 miliardy eur teraz od Islandu žiadajú späť. S tým ale islandské obyvateľstvo v marcovom referende nesúhlasilo a spor sa zatiaľ nepodarilo vyriešiť.
Informovala o tom agentúra Reuters.