BRATISLAVA. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia, ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, je 94,0 bodu, čo v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom predstavuje pokles o 3,52 percenta.
"Ide o pätnásty pokles hodnoty IPP v rade. Vnímané zhoršenie podnikateľského prostredia je odrazom podnikateľmi vnímaného zlého hospodárenia vlády a tiež pretrvávajúcich negatívnych následkov krízy na podnikanie," konštatuje sa v správe, ktorú dnes poskytol médiám výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina.
V 1. štvrťroku 2010 zaznamenala najväčší pokles položka efektívnosť hospodárenia štátu a prístup k štátnej pomoci s poklesom o 11,38 percenta. Podnikatelia prostredníctvom tejto položky hodnotia efektivitu, s akou štát vynakladá prostriedky daňových poplatníkov a tiež efektívnosť a spravodlivosť finančnej pomoci štátu súkromným podnikom.
Druhý najväčší pokles oproti predchádzajúcemu štvrťroku pripísali podnikatelia položke vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva. Táto oblasť dlhodobo patrí medzi najviac kritizované.
Tretí najväčší pokles, o 8,51 percenta, zaznamenala položka úroveň korupcie na úradoch. Podnikatelia upozorňujú na výrazný nárast korupcie na všetkých úrovniach štátnej správy za posledné roky. Podnikateľom zásadne prekáža netransparentnosť a klientelizmus vo výberových konaniach.
Rezort financií tvrdenia o zhoršovaní podnikateľského prostredia odmieta. Hovorca Ministerstva financií Miroslav Šmál povedal, že vláda za najväčší prínos v oblasti zlepšovania podnikateľského prostredia považuje zavedenie eura.
"Výhody novej meny sa prejavujú najmä v súčasnosti, a to v porovnaní s krajinami, ktoré euro nemajú. Ďalšie opatrenia boli prijaté aj v daňovej oblasti s cieľom zjednodušenia legislatívy," spresnil Šmál. Hovorca zároveň vyzdvihol že Slovensko v porovnaní s krajinami EÚ, ako aj eurozóny patrí medzi štáty s najnižším verejným dlhom.
podnikatelske_prostredie
Ako vláda plní sľub zlepšiť podmienky pre podnikanie
Čo sľúbili: Vláda SR zlepší podmienky pre rozvoj všetkých foriem podnikania (...) (Vláda si kladie za cieľ) garantovať stabilitu a predvídateľnosť podnikateľského prostredia.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Kvalitnejšie podnikateľské prostredie vedie k vyššiemu hospodárskemu rastu, vyššej zamestnanosti a životnej úrovni v celej krajine.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Prijatím eura od 1. januára 2009 vláda prispela k stabilite a predvídateľnosti podnikateľského prostredia. Vo svetových i domácich rebríčkoch sa však situácia skôr zhoršuje. Slovensko si oproti roku 2005 pohoršilo v hodnoteniach Doing Business Svetovej Banky, Indexu konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra, Indexu ekonomickej slobody World Heritage Foundation i slovenského Indexu podnikateľského prostredia.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.