BRATISLAVA. Takmer desať miliónov eur. Toľko chce zinkasovať firma Národný futbalový štadión za starý športový stánok Slovana. Informovala o tom v štvrtok námestníčka bratislavského primátora Anna Dyttertová (KDH). Starý štadión mesto potrebuje, aby ho mohlo zbúrať a na jeho mieste postaviť nový, vládou dotovaný.
Bratislavský primátor Andrej Ďurkovský (KDH) však rátal s inou cenou. „Starý štadión i ďalšie veci by sme mali získať za jedno euro,“ vyhlásil v štvrtok.
Raz už stál korunu, teraz chcú zaň milióny eur
Šéf futbalového zväzu František Laurinec, ktorý s Ivanom Kmotríkom sedí v predstavenstve firmy Národný futbalový štadión, pred časom nazval starý slovanistický štadión ruinami. „Choďte sa pozrieť na ten štadión, akú majú tie budovy hodnotu a potom si urobíte názor,“ vyhlásil minulý rok.
Ivan Štulajter popisuje, ako ľahko sa z jedného eura stanú milióny.
Jeho názor na takmer 10 miliónovú ponuku na odkúpenie starého štadióna sa nám nepodarilo zistiť. Telefón nedvíhal, alebo ho mal vypnutý.
Vysoká cena je o to záhadnejšia, že v minulosti sa už štadión predával. Podľa informácií SME ho pred rokmi za jednu korunu aj s pozemkom predala firma Sportfin spoločnosti Tesako.
Vtedy sa dôvodilo, že aj železný šrot má hodnotu niekoľko miliónov korún a z tých môže kupca zaplatiť búranie štadióna. Tesako sa malo postarať o výstavbu nového štadióna. Firma J&T Real Estate sa vyhlasovala za developera projektu.
Primátor Ďurkovský sa teraz snaží peniaze získať od štátu. Poverili ho na to včera mestskí poslanci. Chce, aby vláda zvýšila 70 miliónovú dotáciu aj o DPH, čiže o vyše 13 miliónov eur.
Mesto by podľa neho nemalo financovať nič, poskytlo totiž pozemky pod štadiónom, a to stačí. Takže aj akékoľvek nepredvídateľné náklady vrátane tých na odkúpenie starého štadióna, má podľa zámeru, ktorý v štvrtok podporil magistrát, hradiť vláda.
„Kompletné náklady má platiť štát, lebo ide o Národný futbalový štadión,“ povedal Ďurkovský.
Šanca, že uspeje, zrejme nie je vysoká. Ministerstvo školstva totiž tvrdí: „Mesto Bratislava doteraz nepredložilo návrh zmluvy, nenadobudlo vlastnícke práva a práva na asanáciu objektu a nezačalo s investičnou prípravou. Rovnaký model vláda uplatnila pri výstavbe hokejového štadióna, kde ide o projekt podľa harmonogramu.“
Možno bude súťaž o to, ako má štadión vyzerať
Požadovaných 9,9 milióna eur za starý Slovan zahŕňa aj vypracovanú časť projektovej dokumentácie na nový štadión. Architekti upozorňujú, že ak sa nevyhlási súťaž návrhov, štát sa nikdy nedozvie, či nemohol postaviť lacnejší, alebo lepší štadión.
Primátor včera prekvapil, keď hovoril, že vypísanie súťaže je stále v hre. Vypracovanú časť projektovej dokumentácie robila pre firmu Národný futbalový štadión J&T Real Estate. Najala si na to architekta – Igora Palča.
Vlastníkom futbalovej arény, kde má okrem slovenskej reprezentácie fungovať za nájomné aj futbalový klub Slovan, má byť mesto Bratislava.
Ako vláda plní sľub vyčleniť viac peňazí na šport
Čo sľúbili: Štát zabezpečí postupný nárast financovania športu. Uvedomujúc si dôležitosť vybudovania športovej infraštruktúry dôjde k vypracovaniu návrhu dlhodobého programu rozvoja športovej infraštruktúry.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Šport zvyšuje kvalitu života. Má pozitívny vplyv na zdravie človeka, je možnosťou trávenia voľného času pre mladých ľudí, tiež pomáha rozvíjať vlastnosti užitočné v osobnom i profesionálnom živote. Namiesto podpory vybraných subjektov (napr. veľké infraštruktúrne projekty) by však bolo vhodné prostriedky smerovať k dlhodobým cieľom.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Podiel rozpočtovaných výdavkov na šport v pomere k HDP s nástupom súčasnej vlády klesal až do roku 2008. Od roku 2009 výdavky prudko stúpli vďaka štátnym dotáciám na výstavbu hokejového (41 mil. eur) a futbalového (70 mil. eur) štadióna v Bratislave. V oboch prípadoch ide o jednorazové dotácie, vláda nevypracovala dlhodobú stratégiu rozvoja infraštruktúry. Dotáciu na futbalový štadión vláda vyčlenila aj napriek počiatočnému odmietavému postoju premiéra Fica, ktorý ešte vo februári 2009 dotáciu pripúšťal iba po skončení krízy.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.