BRUSEL. , pretože v prípade krajín pripojených k Európskej únii v roku 2004 už chýba len niekoľko mesiacov (31. decembra 2010) ku koncu prechodného obdobia a teda aj k naplneniu dohodnutých národných kvót na týchto postoch.
Najvyššie miesta nemajú zatiaľ obsadené Malťania, Litovčania a Lotyši. Pomocou limitovaného konkurzu budú pre uchádzačov z týchto krajín ponúknuté funkcie šéfov generálnych riaditeľstiev Hospodárska súťaž, Vnútorný trh a služby, Regionálna politika a zdravie a Ochrana spotrebiteľa.
Na nižšej úrovni - pozícií riaditeľov a poradcov na generálnych riaditeľstvách - zaostávajú Česká republika, Litva, Poľsko, Slovensko a aj dvojica Bulharsko a Rumunsko, ktorým sa však prechodné obdobie končí o rok neskôr, 31. decembra 2011.
V prípade riaditeľov pôjde o miesta na generálnych riaditeľstvách Hospodárska súťaž, Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, Rozpočet, ako aj miesta v Spoločnom výskumnom centre a na Úrade pre vydávanie publikácií EÚ, kým noví poradcovia si nájdu pracovné miesto v právnom servise, na úrade pre spoluprácu EuropeAid a na generálnych riaditeľstvách Výskum, Energetika a Tlmočenie.
Podpredseda EK Maroš Šefčovič, ktorý má na starosti medziinštitucionálne vzťahy a administratívu, sa vyjadril, že všeobecné indikatívne kvóty síce z hľadiska obsadenia postov boli dodržané, problém je však v prípade niektorých krajín s individuálnymi kvótami.
"Cieľom Európskej komisie je dosiahnuť vyrovnané geografické zastúpenie v rámci svojich štruktúr, a to platí aj pre tie najvyššie riadiace úrovne. V prípade niekoľkých členských štátov zostávajú stanovené kvóty na vybrané pozície nenaplnené, preto sme sa rozhodli pre tento postup. Veríme, že do výberového procesu sa prihlásia tí najlepší kandidáti," povedal na margo zvolenia tohto postupu Šefčovič.