BRATISLAVA. nzijných úspor. Za vydanie piatich akceptačných listov sporitelia zaplatili po 16 eur, keďže o ne požiadali pred uplynutím jedného roka od vstupu do druhého piliera, resp. od zmeny penzijnej spoločnosti. Agentúru SITA o tom informoval hovorca poisťovne Peter Višváder. Ku koncu minulého roka SP evidovala 1,43 mil. osôb sporiacich si na penziu vo fondoch dôchodkových správcovských spoločností.
Od začiatku minulého roka je možné zmeniť dôchodkovú spoločnosť kedykoľvek. Bezplatný je pritom prestup do inej DSS v prípade, ak sa sporiteľ rozhodne zmeniť penzijnú spoločnosť raz ročne. Ak by chcel účastník druhého piliera odísť k inému správcovi dôchodkových úspor skôr ako uplynie jeden rok od vstupu do tohto systému, resp. od zmeny DSS, zaplatí za to Sociálnej poisťovni 16 eur. Sociálna poisťovňa totiž vydáva tzv. akceptačný list potrebný k zmene DSS ako potvrdenie o tom, že sporiteľ splnil podmienky na bezplatnú zmenu DSS alebo za vydanie tohto potvrdenia zaplatil 16 eur.
Do konca roka 2008 bolo možné zmeniť správcu penzijných úspor najskôr po dvoch rokoch. Druhou podmienkou bolo, že sporiteľ zaplatil za vydanie akceptačného listu potrebného pri zmene penzijnej spoločnosti Sociálnej poisťovni 500 Sk (16,6 €). Tieto obmedzenia zaviedla súčasná vláda od začiatku januára 2007 s cieľom obmedziť špekulatívne prestupy medzi dôchodkovými spoločnosťami. Správcu dôchodkových úspor totiž od januára 2006 mohli bezplatne zmeniť sporitelia, ktorým už uplynul jeden rok od zapísania prvej zmluvy o dôchodkovom sporení do registra SP. V roku 2006 túto možnosť využilo vyše 146 tis. sporiteľov.
Ako vláda plní sľub zachovať druhý pilier dôchodkového zabezpečenia
Čo sľúbili: Starobné dôchodkové sporenie ako súčasť dôchodkového systému založené na kapitalizačnom princípe a na princípe zásluhovosti vláda aj naďalej zachová.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Druhý pilier posilňuje dlhodobú stabilitu dôchodkového systému tým, že rozkladá zodpovednosť za budúce dôchodky medzi slovenský trh práce a svetové finančné trhy. Pomáha tak Slovensku vyrovnať sa so starnutím obyvateľstva, v dôsledku ktorého priebežný systém financovania v budúcnosti nebude schopný pokryť dôchodky pre všetkých ľudí.
Aká je realita? Sľub je prevažne splnený. Druhý pilier síce ostáva zachovaný, vláda však viacerými aj neférovými krokmi významne ohrozila jeho existenciu.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub zaviesť dobrovoľnosť v druhom pilieri dôchodkového zabezpečenia
Čo sľúbili: Chceme tento (druhý) pilier urobiť dobrovoľný. To znamená tí, ktorí doňho teraz budú musieť vstupovať povinne, chceme zaviesť dobrovoľnosť vstupu.
Zdroj: Viera Tomanová, ministerka práce a sociálnych vecí, STV, O päť minút dvanásť, 23.7.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Zrušením povinnosti pre mladých ľudí vstúpiť do druhého piliera vláda riskuje zvýšenie záťaže Sociálnej poisťovne v budúcnosti. V dôsledku starnutia obyvateľstva totiž priebežný systém financovania v budúcnosti nebude schopný pokryť dôchodky pre všetkých ľudí.
Aká je realita? Sľub bol splnený. Vláda zrušila povinnosť pre mladých ľudí vstúpiť do druhého piliera od roku 2008.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako SMER-SD plní sľub znížiť odvody do druhého piliera
Čo sľúbili: Treba zmeniť aj nevýhodný pomer rozdelenia dôchodkových odvodov medzi Sociálnu poisťovňu a súkromné DSS. (...) Napríklad na 12 percent pre Sociálnu poisťovňu a 6 percent pre DSS. Našou povinnosťou je predsa znižovať deficit SP. Ak Smer bude vo vláde, nebudeme mať záujem riešiť tento problém tým, že tú dieru budeme plátať verejnými peniazmi, ktoré potrebujeme na iné účely.
Zdroj: Robert Fico, predseda strany SMER, týždenník Slovo, 31.5.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Išlo by podľa nich o prejedanie peňazí v súčasnosti na úkor budúcich generácií. Druhý pilier má totiž riešiť budúce deficity prvého piliera, ktoré vzniknú v dôsledku starnutia obyvateľstva.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda nenavrhla zmenu pomeru odvodov do 1. a 2. piliera.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.