BRUSEL. Európska komisia začala vyšetrovacie konanie voči spoločnostiam J&T Finance Group, J&T Investment Advisors a českému Energetickému a priemyselnému holdingu, ktoré pôsobia v odvetviach elektrickej energie a lignitu v Česku.
Cieľom komisie je zistiť, či tieto spoločnosti nevytvárali prekážky pri inšpekcii komisie v dňoch 24. až 26. novembra 2009 v ich firemných priestoroch. Ak sa preukáže previnenie firiem voči pravidlám, hrozí im vysoká finančná pokuta.
Komisia bude skúmať, či tieto spoločnosti poskytli požadované záznamy v úplnej podobe a či ich správanie nepredstavuje odmietnutie podrobiť sa inšpekcii, čo je v rozpore s pravidlami únie, ktorými sa riadi vyšetrovanie v antitrustových záležitostiach.
V novembri 2009 vykonala komisia inšpekcie vo firemných priestoroch českých spoločností pôsobiacich v odvetviach elektrickej energie a uhlia s cieľom zistiť možné porušenie pravidiel únie v oblasti hospodárskej súťaže (články 101 a 102 Zmluvy o fungovaní Európskej únie).
Počas inšpekcie došlo vo firemných priestoroch J&T Group a Energetického a priemyselného holdingu k viacerým incidentom v súvislosti s narábaním s e-mailovými kontami a prístupom k elektronickým záznamom, ktoré bude komisia ďalej vyšetrovať.
J&T Group si nie je vedomá pochybení J&T Finance Group si nie je vedomá žiadneho pochybenia a je pripravená spolupracovať s Európskou komisiou pri jej vyšetrovaní. V reakcii na avizované preverovanie možných obštrukcií pri vlaňajšej inšpekcii komisie v priestoroch Energetického a priemyselného holdingu, J&T Investment Advisors a J&T Finance Group v Českej republike to pre TASR uviedol hovorca skupiny Petr Málek.
Zároveň zdôraznil, že začiatok tohto prešetrovania neznamená, že komisia má nezvratný dôkaz o spomínanom neoprávnenom konaní, čo EK jednoznačne deklarovala. "Tento proces sa nijako nedotýka samotného pôsobenia J&T Finance Group v energetickej oblasti," zdôraznil Málek s tým, že momentálne firma nedisponuje väčším množstvom informácií, preto sa nemôže k celému procesu bližšie vyjadrovať.
Hrozí vysoká pokuta Pokiaľ komisia dospeje k názoru, že sa tieto spoločnosti úmyselne alebo z nedbanlivosti odmietli podrobiť inšpekcii, alebo poskytli požadované záznamy v neúplnej podobe, môže im uložiť pokutu do výšky 1 percenta celkového obratu príslušnej spoločnosti za predchádzajúci obchodný rok.
Začatie konania neznamená, že komisia má dôkaz o porušení predpisov, vykoná však hĺbkové prešetrenie tejto veci formou prioritnej úlohy. Právo dotknutých podnikov na obhajo bu bude plne rešpektované.
Na ukončenie takéhoto prešetrovania nie je stanovená pevná lehota. Jeho trvanie závisí od viacerých okolností vrátane kom plexnosti daného prípadu, rozsahu, v akom príslušné podniky spolupracujú s komisiou, ako aj od uplatňovania práva na obhajobu.
Toto konanie nemá vplyv na vyšetrovanie komisie týkajúce sa možného porušovania antitrustových pravidiel v odvetví českej elektroenergetiky, ktoré v súčasnosti prebieha, zaoberá sa iba správaním spoločností J&T a Energetický a průmyslový holding počas inšpekcie komisie v novembri 2009.
J&T a PPF čoskoro ovládnú poľskú baňu
PRAHA. Český Energetický a průmyslový holding (EPH) s najväčšou pravdepodobnosťou ovládne v horizonte niekoľkých týždňov poľskú čiernouhoľnú baňu Silesia. Akcionármi EPH sú spoločnosti J&T, PPF a Daniel Křetínský. Predaj hornosliezskej bane v lokalite Czechowice-Dziedzice českému investorovi už schválilo poľské ministerstvo priemyslu.
K samotnému predaju dôjde ihneď po dokončení potrebných administratívnych záležitostí a po už viac-menej formálnom schválení transakcie poľským ministerstvom národného majetku, ministerstvom vnútra a Úradom pre ochranu hospodárskej súťaže.
O výške sumy, za ktorú český investor kúpi stratovú, ale pritom jednu z najlepšie zásobených sliezskych baní, sa dá len špekulovať. Podľa neoficiálnych zdrojov bude táto cena nižšia ako 725 miliónov Kč, čo je suma, na ktorú bola Silesia pred niekoľkými rokmi ocenená.
Baňu Silesia v blízkosti českých hraníc, sa ťažobná spoločnosť Kompania W©glowa snažila predať už trikrát a medzi záujemcami bol aj ČEZ. Ale až tento rok začal predaj Silesie nadobúdať konkrétnejšie obrysy, keď o ňu prejavila záujem baníkmi založená firma Przedsi©biorstwo Górnicze Silesia. Jej investorom sa stal vo februári práve EPH.
V Silesii sa údajne nachádza 460 miliónov ton čierneho uhlia, z toho dve tretiny sa dajú dobre ťažiť, čo takmer štvornásobne prevyšuje zásoby ostravskej OKD.
Uviedol to dnes na svojej internetovej stránke český hospodársky denník E15.