BRATISLAVA. "Je to fenomén, ktorý v praxi diskriminuje veľké podniky. Na každý veľký podnik sú naviazané stovky malých a stredných podnikov, ktoré sú ich subdodávateľmi a servisnými spoločnosťami," povedal pre TASR Soták.
Svoj argument podložil konkrétnym príkladom na spoločnosti Železiarne Podbrezová, a.s. "V priebehu roka sme spolupracovali s takmer 300 malými a strednými spoločnosťami. Tu je jasná odpoveď na to, že štát by mal vytvárať rovnaké podmienky pre malých aj veľkých a nezvýhodňovať len jeden sektor," upozornil Soták.
Podľa neho sa doposiaľ všetky vlády na Slovensku stavali k veľkým domácim zamestnávateľom "macošsky". Soták vyzdvihol napríklad fakt, že podnikatelia, ktorí zamestnávajú viac než 500 zamestnancov, nemôžu prijímať príspevky z fondov Európskej únie. "Pravidlá pre poskytovanie investičných stimulov tiež nastavili tak, že dávajú priestor len zahraničným investorom, čo nie je fér," konštatoval Soták, ktorý sa domnieva, že politici si nevážia veľkých domácich zamestnávateľov, aj napriek tomu, že sú na Slovensku historicky etablovaní a udržiavajú aj zamestnanosť Slovákov.