FRANKFURT. Problémy eurozóny sú včasným varovaním pre zvyšok sveta, tvrdí člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Lorenzo Bini Smaghi. Odmietol tiež možnosť, že Grécko sa dostane do platobnej neschopnosti. V očiach vlád členských krajín eurozóny, ECB a Medzinárodného menového fondu (MMF) totiž bankrot nie je reálnou alternatívou.
V texte prejavu, ktorý Bini Smaghi prednesie na konferencii skupiny G30 v Rabate, uvádza, že turbulencie v eurozóne sú signálom pre ostatné krajiny, aby si dali do poriadku verejné financie. Dlhová a fiškálna kríza, ktorá sa šíri z Grécka, spôsobila, že euro od začiatku roka oslabilo o 15 %.
"Podľa už otrepanej metafory sú turbulencie v eurozóne kanárikom v bani signalizujúcim problémy, ktoré budú musieť politici po celom svete riešiť." Finančné trhy testujú schopnosť krajín uskutočniť nevyhnutné fiškálne korekcie, myslí si Bini Smaghi.
Dodal, že problémy, ktorým v súčasnosti čelí Grécko a ďalšie krajiny s problémovými verejnými financiami, sa už prostredníctvom finančného systému rozširujú nielen do okrajových ekonomík, ale aj do najväčších krajín eurozóny.
Bini Smaghi kritizoval tiež nemeckých politikov, ktorí používali katastrofickú rétoriku, aby získali domácu podporu pre pomoc Grécku. "V jednej veľkej krajine eurozóny si mysleli, že podpora verejnosti pre rýchlu akciu sa dá získať iba dramatizáciou situácie, napríklad vyhláseniami typu, že euro sa nachádza v nebezpečenstve," uviedol Bini Smaghi s odkazom na slová nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.
"Neuvedomili si, že takéto slová uprostred finančných turbulencií rozdúchavajú plamene a náklady na záchranu sa po takýchto dramatických vyhláseniach iba zvýšia."
Odmietol myšlienku, že Grécko sa nakoniec dostane do platobnej neschopnosti. "MMF, vlády štátov eurozóny, grécka vláda a ECB majú na to iný názor. Všetci pokladajú platobnú neschopnosť za nereálne riešenie. A preto prijali rozhodnutia, ktoré sú v súlade s ich názorom."
Zdôraznil tiež, že ECB nedovolí zvýšenie inflácie, aby týmto spôsobom znížila reálnu hodnotu verejných dlhov krajín eurozóny. Krach Grécka rovnako ako zvýšenie inflácie by podľa Bini Smaghiho mali vážne následky. Jedným z nich by bolo podkopanie dôveryhodnosti eura.
Informovala o tom agentúra Reuters.