ATENY. Základom ozdravenia zadlženej ekonomiky by mali byť zahraničné investície, domnieva sa grécka ministerka hospodárstva Louka Katseliová.
Najslabší členský štát eurozóny realizuje tvrdé úsporné opatrenia, ktoré sú podmienkou poskytnutia pomoci, aby znížil obrovský rozpočtový schodok a verejný dlh, pričom jeho ekonomika sa nachádza v prvej recesii po 16 rokoch. Katseliová v rozhovore pre agentúru Reuters uviedla, že kľúčovými pre naštartovanie ekonomiky sú zahraničné investície. Dodala, že jej ministerstvo sa snaží prilákať investorov z celého sveta, vrátane Číny a Blízkeho východu.
"Motorom rastu v rokoch 2011 a 2012 a neskôr nebude ako v minulosti spotreba, podporená predovšetkým požičanými peniazmi. Predpokladáme, že to budú súkromné investície a export," uviedla ministerka.
Katseliová má však pred sebou ťažkú úlohu. Grécko sa v hodnotení konkurencieschopnosti inštitútu International Institute for Management Development (IMD) umiestnilo na 46. mieste spomedzi 58 rozvinutých krajín. Podnikatelia sa často sťažujú predovšetkým na prebujnenú byrokraciu a korupciu.
Investori sa obávajú, že Grécko bude aj napriek radikálnym úsporným opatreniam nakoniec musieť pristúpiť k reštrukturalizácii dlhov. Podľa Katseliovej však zmenia názor a začnú krajine viac dôverovať, ak sa bude postupne meniť podnikateľská klíma v krajine a zvýši sa jej konkurencieschopnosť. "Grécko nebude mať problém financovať svoje dlhy. Je spoľahlivým partnerom."
Katseliová poprela, že vláda sa snaží s Európskou úniou (EÚ) a Medzinárodným menovým fondom (MMF) vyrokovať zmenu podmienok záchranného úveru. Špekulácie vyvolali vyhlásenia gréckeho ministra práce Andreasa Loverdosa, že sa bude snažiť získať odklad pre úplnú realizáciu reformy dôchodkového zabezpečenia. "Neexistuje prianie ani možnosť opäť otvoriť rokovania" o podmienkach pomoci, uviedla Katseliová.
Informovala o tom agentúra Reuters.