WASHINGTON. Cieľom reformy prezidenta Baracka Obamu je vytvoriť také podmienky, aby sa krízové udalosti z roku 2008 v americkom finančnom systéme nemohli zopakovať. Nemecký denník Die Welt zhrnul podstatu reformy do niekoľkých bodov.
Konkurz finančných koncernov: Banky, ktoré sa dostanú do existenčnej krízy, sa majú riešiť obvyklým spôsobom. Úrady ich môžu prevziať a doviesť do stavu podobnému nesolventnosti. Na ich záchranu sa už nebude môcť zriadiť fond, v ktorom bude viac ako 50 miliárd USD. Nesolventnosť ústavu sa bude financovať predajom častí podniku alebo z poplatkov iných veľkých finančných ústavov.
Ochrana spotrebiteľov: Senát plánuje vytvoriť v rámci americkej centrálnej banky Fed (Federálny rezervný systém) úrad, ktorý bude chrániť spotrebiteľov pred ničivými účinkami úverov na nehnuteľnosti a úverov poskytovaných cez kreditné karty.
Bankový dohľad: Senát považuje za nevyhnutné, aby sa v zákone o bankovom dohľade urobili niektoré mierne zmeny. Fed bude aj v budúcnosti kontrolovať banky s ročnou bilančnou sumou nad 50 miliárd USD.
Deriváty: Najväčšia časť derivátov sa má realizovať na burzách, iných elektronických platformách alebo v likvidačných (zúčtovacích) strediskách.
Zákaz vlastného obchodovania: Ide o opatrenie na obmedzenie niektorých podnikateľských činností bánk, ktoré prinášali riziko systému najmä vtedy, ak ich veľkosť presiahla určité veličiny.
Rada pre systémové riziká: Senát sa rozhodol vytvoriť 9-člennú radu dozorných úradov. Bude jej predsedať minister financií. Úlohou orgánu bude sledovať finančný systém, jeho vývoj a nebezpečenstvo vytváranie rizík v ňom.
Hedžové fondy: Hedžové fondy s aktívami viac ako 100 miliónov USD vo svojom portfóliu sa budú musieť registrovať na ministerstve financií a ich účtovné doklady budú podliehať vládnej kontrole. Predpisu nebudú podliehať fondy rizikového kapitálu a súkromné účastinné spoločnosti.
Informoval o tom nemecký denník Die Welt.