BRUSEL. Slováci si zo všetkých národov Európskej únie (EÚ) najmenej želajú byť samostatne zárobkovo činnými osobami, iba 26 percent by si prialo zarábať si na svoj chlebík prostredníctvom vlastného podnikania. Aj tieto závery vyplynuli z výskumu Eurobarometer, zameraného na podnikanie, jeho rozvoj a motiváciu ľudí začať podnikať. Údaje preň sa zbierali v decembri 2009.
Tí Slováci, ktorí preferujú byť zamestnancami (65 %), uviedli ako hlavné dôvody pravidelné príjmy, istotu zamestnania a stabilný pracovný čas.
Slováci: Podnikateľom ide len o peniaze
Slováci vnímajú podnikateľov aj vo všeobecnosti skôr negatívne, až 70 percent opýtaných si myslí, že sa starajú len o vlastnú peňaženku. V porovnaní s Dánskom (24 %), Fínskom (32 %) či Holandskom (36 %) je to priepastný rozdiel, navyše, oproti roku 2007 je to nárast o 20 percentuálnych bodov. Asi 73 percent obyvateľov SR má pocit, že podnikatelia len využívajú prácu iných (Dánsko 22 %, ČR 35 %).
Z prieskumu možno vyčítať aj to, že všeobecne sa postkomunistické krajiny stavajú k podnikateľom rezervovane až negatívne, kým tie, v ktorých je usadená trhová ekonomika už dlhší čas, vnímajú týchto ekonomických aktérov kladnejšie. Obraz podnikateľa v spoločnosti berú priaznivo Dáni, Fíni, Íri, Francúzi, kým najviac sú podnikatelia "tŕňom v oku" v Bulharsku, Maďarsku a Grécku.
Chýbajú nápady a peniaze
To, že sa stanú podnikateľmi počas nasledujúcich piatich rokov, si pripúšťa len jeden z piatich Slovákov (vo Švédsku polovica opýtaných, v priemere EÚ je to približne jeden z troch). Vo všeobecnosti označili ako bariéru nedostatok počiatočného kapitálu a nepriaznivé prostredie na podnikanie.
Slováci priznali aj chýbajúci nápad, na základe ktorého by mohli postaviť podnikateľský plán (27 percent je najvýraznejší podiel tohto dôvodu v celej EÚ).
Neveríme si
Celkovo už podniká 12 percent Európanov najviac vo Fínsku (25 %) a na Cypre (19 %), kým najmenej v Belgicku, Dánsku, Francúzsku, Luxembursku, Malte, Slovinsku a na Slovensku (len 9 %). V porovnaní so štátmi mimo únie je najviac podnikateľov v Číne (27 %), Turecku (23 %), USA (21 %) a na Islande (20 %).
O podnikaní nikdy neuvažovalo 65 percent Luxemburčanov, 63 percent Belgičanov a ani 62 percent Slovákov.
Z opýtaných Slovákov, ktorí už nejaké skúsenosti s podnikaním majú, 21 percent práve začalo podnikať, 15 percent aktívne podniká vyše 3 rokov, 37 percent podniká do troch rokov, 17 percent sa podnikanie nevydarilo a 9 percent Slovákov svoje podnikanie predalo alebo presunulo na niekoho iného.
Slováci zo všetkých národov v EÚ aj najmenej veria vo vlastné schopnosti, keď len 60 percent si myslí, že ak natrafia na ťažkosti, sú schopní ich prekonať. Najsebavedomejší sú Dáni (95 %), Cyperčania, Slovinci (po 89 %), Íri a Briti (po 88 %).
Najviac majú v EÚ chuť podnikať Cyperčania (66 %) a Gréci (60,3 %), ale európski lídri aj tak zaostávajú za Číňanmi, z ktorých až 71,4 % prejavilo vôľu podnikať.