BRATISLAVA. Študenti stredných a vysokých škôl môžu až na výnimky lacnejšie cestovať aj cez prázdniny. Preukazy - či už od dopravcov, alebo na všetkých školách používaný čipový preukaz ISIC - im budú platiť na železnici aj v medzimestských autobusoch. Nik sa nebude pýtať, prečo a kam cez prázdniny cestujú.
Spomínanou výnimkou sú študenti, ktorí ukončili bakalárske štúdium a na magisterské sa zapíšu až po prázdninách.
Železnice sú prísne
O čipových kartách
Preukazy ISIC sú jediné celosvetovo uznávané preukazy pre študentov stredných a vysokých škôl, už 50 rokov ich vydávajú rôzne národné organizácie pod záštitou UNESCO, ISIC môže mať rôznu podobu, od študentského preukazu až po platobnú kartu, čip obsiahnutý v karte môže byť aktivovaný na rôzne účely - ako preukaz do knižnice či jedálne, cez dopravnú kartu až po kartu na kontrolu dochádzky, každá služba sa zvyčajne aktivuje na inom mieste, na využívanie zliav v doprave musí mať ISIC aktivovanú dopravná časť a aktívnu a neporušenú prolongačnú známku, národnou alternatívnou dopravnou kartou sú čipové karty vydávané jednotlivými
„Zľavnené cestovné sa poskytuje iba počas trvania štúdia," upozorňuje hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Miloš Čikovský. Železnice hovoria, že študent nemá nárok na zľavu ani v prípade, keď dostal bakalára a ešte sa nezapísal na ďalšie štúdium.
To však platí iba v prípade vysokoškolákov. Tí zvyčajne majú preukaz ISIC zo svojej univerzity. Ak by cestovali autobusom, problém nastať nemusí.
Pri tomto spôsobe dopravy možno mať vybavenú aj čipovú kartu od konkrétneho dopravcu. Tieto karty spravidla platia do 31. augusta, pre vysokoškolákov do 31. septembra.
Preukaz sám osebe zvyčajne nestačí
Hoci je medzinárodný čipový preukaz ISIC pre študentov stredných a vysokých škôl populárny, pri ceste autobusom či železnicou vás predsa len môže sklamať. Na uplatnenie žiackej alebo študentskej zľavy totiž musíte mať aktívnu takzvanú dopravnú časť preukazu.
„Tú možno aktivovať len na slovenských stredných a vysokých školách a na ich školských termináloch," vysvetľuje Čikovský. To potvrdzujú aj spoločnosti Slovak Lines, SAD Trenčín, SAD Žilina a ďalší oslovení dopravcovia.
Kým vysokoškoláci nemajú na výber a ISIC dostanú od univerzity ako študentský preukaz, väčšina stredoškolákov si ho vybavuje dobrovoľne na celkom iné zľavy a na aktiváciu na využitie v doprave zabúda alebo ich škola to ani nerobí.
Podľa organizácie CKM SYTS, ktorá na Slovensku ISIC vydáva, takúto aktiváciu z tisícky slovenských stredných škôl dokáže zabezpečiť len vyše sedemdesiat.
Bez aktivácie iba výnimočne
No niektorí dopravcovia poskytujú zľavy na ISIC kartu, ktorá nebola špeciálne aktivovaná. Zľavy však vtedy môžu byť výrazne nižšie. Rôzne akcie počas celého roka pripravuje Student Agency. Desaťpercentnú zľavu na linkách do Švajčiarska získajú držitelia v spoločnosti Slovak Lines.
Špeciálne neaktivované karty ešte uznáva aj SAD Michalovce a SAD Humenné. Trenčianska autobusová spoločnosť zas poskytuje pri prímestskej doprave 10-percentnú zľavu na ISIC kartu bez aktivácie, kým na kartu s aktiváciou je to až 40 percent.
Výhody majú študenti aj v leteckých spoločnostiach, a to bez ohľadu na to, či majú, alebo nemajú ISIC kartu.
Napríklad České aerolínie poskytujú mládežnícky tarif do 25 rokov. „Zľava závisí od destinácie," vraví hovorkyňa aerolínií Hana Hejsková. Podobné zľavy má aj poľská letecká spoločnosť LOT.
Karta dopravcu
Ktorí autobusoví prepravcovia na Slovensku si navzájom uznajú zľavy pre študentov, to si musíte zistiť. Karty môžu platiť aj v MHD.
Keď si stredoškoláci dobrovoľne vybavia ISIC, zvyčajne je to pre množstvo výhod a zliav. Napríklad v kinách, divadlách, múzeách, hoteloch doma aj v zahraničí. Vysokoškoláci ho dostávajú povinne od vysokej školy.
Cestujúca mládež si však môže vybaviť aj dopravnú čipovú kartu u svojho regionálneho dopravcu. Vybavenie z peňaženky zoberie približne tri eurá. Kartu žiadateľom vydajú na obchodnom mieste konkrétneho dopravcu, musíte si priniesť potvrdenie o návšteve školy a fotku.
Karta dáva študentom a žiakom možnosť využívať zľavy a bezhotovostné platenie cestovného aj u ďalších dopravcov. Najväčšie slovenské dopravné spoločnosti sa totiž dohodli uznávať si navzájom takéto karty. Ak si ju vybavíte napríklad v SAD Trenčín, platiť s ňou môžete aj v; SAD Prešov. Zároveň vám slúži aj ako preukážka na zľavnený lístok v košickej, ale aj v prešovskej mestskej hromadnej doprave. Do spolupráce však nie sú zapojené všetky spoločnosti. V zozname dopravcov, ktorí si navzájom uznávajú dopravné karty však chýba napríklad Bratislava.
Ak sa študent rozhodne vybaviť si dopravnú kartu, netreba nič špeciálne aktivovať, či behať po rôznych obchodných miestach a dopravcov. Stačí jedna karta. Kým platnosť ISIC-u si musíte sledovať, pretože ho určuje škola, dopravná karta sa spravidla vydáva do konca letných prázdnin.
Pri ISIC-u tiež musíte dbať na platnú a nepoškodenú prolongačnú známku a aktivovanú spomínanú dopravnú časť. „Veľmi často sa stretávame s tým, že študenti nemajú aktivovanú dopravnú časť ISIC karty alebo nemajú platnú prolongačnú známku," vraví Strelcová. V takom prípade nárok na zľavnené cestovné nemajú.
Adam Valček
Čo treba na vybavenie študentských kariet?
Kliknite - obrázok zväčšíte
Zľavy v múzeách alebo v reštauráciách získate bez obmedzenia
Na zľavy a výhody v obchodoch nepotrebujete mať ISIC špeciálne aktivovaný. Pri ich uplatnení nerozhoduje, či je školský rok, alebo sú prázdniny.
Big Mac lacnejší o osemdesiat centov a k tomu zadarmo McDonut. Aj takú ponuku má pre držiteľov kariet ISIC a EURO<26 sieť reštaurácií McDonald's.
Desaťpercentnú zľavu na svoje služby garantuje študentom s preukazom ISIC sieť FaxCopy, rovnakú zľavu získajú na tovar v internetovom kníhkupectve Martinus.sk.Zľavu na knihy poskytujú aj ďalšie kníhkupectvá, napríklad Panta Rhei či Artfórum.
O polovicu lacnejšie môžu získať niektoré lístky do Opery a Baletu Slovenského národného divadla. Aj to má však výnimky. Zľava sa nedá uplatniť napríklad na lóže v historickej budove SND či na populárne predstavenie Verdiho Nabucca a Aidy, alebo Bizetovej Carmen.
Aj Slovenské národné múzeum vo všetkých svojich osemnástich pobočkách akceptuje preukazy ISIC a EURO<26. Bez obmedzení a celoročne sa dá získať polovičná zľava na všetky expozície Národného múzea, medzi nimi aj v Bojnickom zámku.
Aj keď je zľava polovičná, koľko ušetríte, presne sa povedať nedá. Každá pobočka Slovenského národného múzea má totiž vlastnú vstupenkovú politiku.
Výhody sa dajú získať, aj keď často pobývate mimo domova. S týmito kartami sa dajú získať zľavy, prípadne iné výhody v hoteloch a penziónoch na Slovensku i v zahraničí. Napríklad bratislavský hotel Ibis poskytuje raňajky držiteľom zadarmo. Ostatné ubytovacie zariadenia poskytujú priamo zľavu, približne desať až dvadsať percent. Patrí sem napríklad aj Penzión Partizán či Zbojnícka chata v Starom Smokovci.
Adam Valček
Rozhodne slovenská pečiatka
Zahraniční študenti musia mať domácu verziu medzinárodného preukazu.
BRATISLAVA. Na problémy pri akceptovaní medzinárodných študentských preukazov ISIC sa sťažujú predovšetkým študenti zahraničných vysokých škôl. Na spotrebiteľskú službu Sťažnosti.sme.sk prišlo niekoľko podnetov našich čitateľov, ktorí si chceli uplatniť študentskú zľavu. Neúspešne.
Bratislavský dopravný podnik v odpovediach uvádza, že študenti, ktorých štúdium sa považuje za porovnateľné so slovenským, môžu na základe potvrdenia o návšteve školy požiadať dopravný podnik o vydanie preukazu, ktorý nahradzuje medzinárodný preukaz. Až ten ich oprávňuje používať zľavnené lístky a cestovať bez postihu pri kontrole revízorom.
Podobne postupuje aj Železničná spoločnosť Slovensko, ktorá akceptuje ISIC karty s bezkontaktným čipom vydané slovenskými školami, zahraniční študenti dostanú po preukaz, ktorý ukážu sprievodcovi pri kontrole.
Juraj Grečnár
Sťažnosti.sme.sk