BRATISLAVA. Relácia Večer na tému vznikla v Slovenskej televízii pred dvomi rokmi ako diskusná relácia o problémoch, ktorými žije Slovensko.
Mala otvárať témy z oblasti súčasnej kultúry, vedy, spoločnosti aj politiky. Vedenie STV vtedy upozorňovalo, že nepôjde o politickú reláciu, akou je diskusia O 5 minút 12.
Dnes je realita iná, relácia sa stala priestorom na prezentáciu vládnej strany Smer, a to najmä keď moderuje Milan Blaha, ktorý do veľkej časti svojich relácií pozýva politikov Smeru.
Politici a ich ľudia
V januári napríklad v relácii debatoval predseda parlamentu Pavol Paška o kríze štátu, premiér Robert Fico o sociálnom štáte, vo februári sa v nej objavili žilinský župan Juraj Blanár, podpredseda vlády Dušan Čaplovič, v marci debatoval Fico s Vladimírom Faičom, ktorý je šéfom zboru jeho poradcov a zároveň poslancom Smeru, a mnohí iní hostia blízki Smeru.
Politická opozícia k názorom vládneho Smeru sa v relácii objaví výnimočne. Vedenie STV aj Blaha to zdôvodňujú tým, že ide o odbornú, nie politickú reláciu.
Aj viacerí analytici, ktorých do relácie pozývajú, sú prepojení na súčasnú vládnu koalíciu, pričom o ich väzbách televízia neinformuje.
Napríklad politologička Marcela Gbúrová je poradkyňou Čaploviča, Peter Staněk z Ekonomického ústavu SAV zároveň poradcom premiéra, politológ a publicista Roman Michelko je aj asistentom poslanca Smeru Jána Podmanického a bývalým asistentom Augustína Mariána Húsku z HZDS.
Nosiči vody a myšlienok
„Moje relácie sú vždy vyvážené," povedal Blaha, ktorý sa považuje za ľavicového novinára. Kedysi písal napríklad do promečiarovského denníka Slovenská Republika.
Tvrdí, že témy a obsadenie hostí si vyberá sám. Na otázku, prečo v jeho reláciách je väčšinou zástupca Smeru a často bez politického oponenta, odpovedal: „Ja robím odborné, nie politické témy. Vychádzam zo svojej skúsenosti, ktorá mi navráva, aby som pozýval takých ľudí, ktorí sa v téme vyznajú. Sú nosiči vody a sú nosiči myšlienok, ja pozývam nosičov myšlienok."
Odmieta aj to, že by to robil na príkaz z vedenia. „V STV by si nikto nedovolil povedať, že uprednostňujte predstaviteľov Smeru. To je choré."
„Ak budem mať témy, ktoré sa budú z koaličných strán dotýkať SNS alebo HZDS, tak mi verte, že ich tam zavolám," povedal Blaha.
Stáva sa podľa neho aj to, že pozve opozičného politika a ten to odmietne. Upozornil, že v reláciách sa vyskytujú aj predstavitelia KDH, ale napríklad aj Pál Csáky z SMK. „Ale SDKÚ asi preto nie, lebo sa niektorí jednoducho boja prísť do mojich relácií, pretože sa v nich objavujú otázky, na ktoré nevedia odpovedať," tvrdí.
Na otázku, či je prepojený na Smer, odpovedal: „Vzniká takéto nedorozumenie. Môj syn je poradcom predsedu Národnej rady. To ale neznamená, že by som ja pracoval, alebo bol previazaný na Smer." Jeho syn Ľuboš je na kandidátke Smeru do parlamentných volieb.
Relácie so zahraničnou tematikou moderuje aj mediátor STV František Kutlík, aj uňho majú prevahu zástupcovia Smeru či vládnej koalície.
V svojej poslednej relácii dal priestor Lukášovi Machalovi, ktorého predstavil ako koordinátora útvarov generálneho riaditeľa STV. To, že kandiduje za SNS, už nepovedal.
Témy a hostia prichádzajú aj dnes zhora
Predstavitelia vládnej koalície bez politickej oponentúry boli v relácii Večer na tému aj u moderátora Jozefa Hübela. Na výber hostí a tém má vplyv vedenie STV.
BRATISLAVA. Minulý rok bez politického oponenta rečnil v relácii večer na tému minister Marek Maďarič zo Smeru. Moderátorom tohto dielu bol Jozef Hübel.
Nedávno na tému Dostala sa už ekonomika z krízy? ako ekonomický expert debatoval predseda HZDS Vladimír Mečiar. Oponentom mu bol Ivan Štefanec z SDKÚ, ktorý je na rozdiel od Mečiara ekonómom.
Hosťom večera na tému Podpora slovenského exportu bol bez oponenta minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek zo Smeru.
Ako oponent stačia diváci
Hübel povedal, že on o týchto politikoch nerozhodol. „Je to vec dramaturga, keď dramaturg povie, že tam ten človek bude, prispôsobím tam zvyšok relácie, aby tam bola oponentúra," povedal. „Keď tam nie je priama, tak sa snažím dať oponentúru odo mňa alebo z otázok divákov." Na ďalšie otázky odmietol odpovedať.
Dramaturg Oto Nittmann na otázky SME, prečo bývajú v relácii Večer na tému najmä u moderátora Milana Blahu politici Smeru, či politikov vyberá on, alebo je to príkaz vedenia, neodpovedal.
„Diskusný program je ladený tematicky, nejde o politickú diskusiu," povedal hovorca televízie Peter Susko.
Potvrdil, že vedenie ovplyvňuje výber tém aj hostí. Nepovedal ako, a v ktorých prípadoch. „Vedenie STV ovplyvňuje výber tém a hostí do relácie Večer na tému do tej miery, aby boli aktuálne, vyvážené a podľa možností argumentačne čo najširokospektrálnejšie."
Licenčná rada dostala tri podnety na nevyváženosť relácie, všetky posúdila ako neopodstatnené.
„Podľa môjho názoru, ktorý, ako je známe, uplatňujem aj v iných prípadoch, napríklad pri relácii Lampa, diskusné relácie tohto typu by sa mali vždy posudzovať voľnejšie," povedal predseda rady Miloš Mistrík. Vysvetľuje to tým, že „ide o akési myšlienkové dielne, kde by nemala byť nevyhnutná stopercentná vyváženosť názorov, ale skôr priestor na slobodné vyslovovanie názorov z rôznych strán spoločenského spektra".
Malí a zakomplexovaní?
Rada dala nedávno pokutu televízii Joj za reláciu Lampa, či Slovenskému rozhlasu za nevyváženosť relácie, v ktorej ani neboli politici, len dvaja analytici.
„Zloženie hostí vo Večere na tému býva nevyvážené a plne v súlade so správaním STV ako poslušnej slúžky vládnych strán," hovorí mediálny analytik Miroslav Kollár.
Väčším problémom je preňho nastoľovanie tém a spôsob, akým je diskusia vedená. „Relácia ničím neprispieva ku kvalite verejnej debaty, naopak, reprodukuje všetky negatívne mýty zakorenené v slovenskej spoločnosti," povedal Kollár.
Večer na tému podľa neho „konzervuje zápecníctvo, komplexy menejcennosti, potrebu vymedzovania sa voči iným... je to skrátka relácia o zakomplexovanosti, malosti a strachu z neznámeho".
Kvalita niektorých moderátorov relácie nespĺňa ani minimálne profesionálne štandardy, myslí si Kollár.
(hr)
Nie každý moderátor sa vzbúri
Spravodajstvo a publicistika majú byť v STV podľa zákona nezávislé. Moderátori STV majú o nezávislosti inú predstavu ako v ČT.
BRATISLAVA. Známy moderátor Jan Kraus minulý týždeň odmietol spolupracovať s Českou televíziou, v ktorej má reláciu Uvolněte se, prosím. ČT dôvodila, že sa nedohodli na peniazoch, Kraus ako dôvod spomenul cenzúru. Prekáža mu pasáž zo zmluvy, ktorú odmietol podpísať.
„Hlavným dôvodom je odsek, ktorý sa mi minulý rok snažili vnútiť do zmluvy, a to, že desať dní pred natáčaním každého dielu relácie mám odovzdať scenár, ktorý bude obsahovať zoznam účinkujúcich a základné tematické okruhy rozhovorov."
Hostí a témy si vyberá sám. „Pochopil som, že ČT... nie je žiadnym garantom nezávislosti a slobody," napísal Kraus na svoju internetovú stránku.
V relácii STV Reportéri pred časom odvysielali reláciu O krízovom manažmente Richarda Rybníčka. V mimoriadne dlhej reportáži bol hlavným kritikom bývalého riaditeľa televízie jej súčasný riaditeľ Štefan Nižňanský. Súčasné problémy STV pripísal Rybníčkovi.
Tému nikto z tímu Reportérov nevymyslel, prišla zhora. Redaktorka Lucia Ležovičová pre SME potvrdila, že dostala zadanie od dramaturga Ota Nittmanna, a tak príspevok urobila. Nezisťovala, prečo sa robí, ani či zadanie prišlo od manažmentu.
Nittman však podľa informácií SME ťažko hľadal redaktora, ktorý by bol ochotný reportáž urobiť. Na otázku SME, či bol pôvodcom nápadu on alebo Nižňanský, neodpovedal.
Hovorca STV povedal len toľko, že Nižňanský nedostal scenár na schválenie, ani sa k nemu nevyjadroval.
(hr)