Zmena prerozdeľovania percent v prospech prvého piliera bude potrebná. Aspoň dočasne.
BRATISLAVA. Ekonomika by mala tento rok rásť rýchlejšie, o 3,7 percenta. Predpovedá to Národná banka Slovenska. To však neznamená, že by rýchlejší rast HDP mal výrazný vplyv na znižovanie deficitu verejných financií. Ten podľa viacerých analytikov môže dosiahnuť tento rok od šesť do 7,5 percenta HDP. Pôvodne si ho Ficova vláda naplánovala na 5,5 percenta.
Aj guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch včera naznačil, že pôvodný plán deficitu asi nedosiahneme: „Sú určité riziká, že toto tempo je nereálne.“ Svoju prognózu však zverejniť nechce. Opatrný je aj v odporúčaniach vláde, aké sú najvhodnejšie opatrenia na konsolidáciu verejných financií.
Zmeniť pomer pilierov
Odporúčania
Dočasne zmeniť pomer percent do prvého a druhého piliera.
Zvýšiť vek odchodu do dôchodku na 65 až 67 rokov.
V dôchodkovom systéme znížiť prvky zásluhovosti.
Zrušiť väčšinu výsluhových
dôchodkov.Zaviesť výdavkové stropy.
Upraviť dane a odvody.
Zoštíhliť štátny aparát, dočasne zmraziť platy.
Preveriť výhodnosť PPP projektov.
Okrem možného zvyšovania daní bude musieť nová vláda prijať viaceré nepopulárne opatrenia. Cestou by podľa ekonóma SAV Vladimíra Baláža bola možné prerozdelenie percent do prvého a druhého piliera. „Treba dočasne prerozdeliť odvody iným pomerom. Z deviatich percent k deviatim, napríklad na desať percent k ôsmim alebo dvanástich k šiestim percentám,“ hovorí Baláž.
Z návrhu štátneho záverečného účtu vyplýva, že Sociálna poisťovňa je na tom naozaj zle. Celkový schodok verejných financií bol minulý rok 6,77 percenta, z toho Sociálna poisťovňa sa na ňom podieľala viac ako pol percentom. Poisťovňa totiž skončila rok v mínuse viac ako 320 miliónov eur, hoci sa pôvodne počítalo s prebytkom.
Obetovať jeden rok
Podľa Radovana Ďuranu z INESS však nejde len o udržanie deficitu. Ten by sa podľa neho dal pokojne obetovať pre stabilizáciu v budúcich rokoch. „Ak by došlo k jeho prekročeniu vplyvom racionalizačných opatrení, napríklad vplyvom nákladov na výplatu odstupného, znamenalo by to možnosť väčších úspor v nasledujúcich rokoch.“ Mali by sa podľa neho tiež zastaviť tendre a nákupy, pri ktorých je to ešte možné.
V dlhodobejšom horizonte by mala vláda risknúť aj nepopulárne zvyšovanie veku odchodu do dôchodku na 65 rokov, myslí si Peter Goliaš z INEKO. Toto opatrenie však len veľmi ťažko nájde podporu nastupujúcej vlády, pred voľbami strany tvrdili, že do toho nepôjdu.
Možné je však preveriť výhodnosť PPP projektov, zmeniť Zákonník práce, zrušiť uplatňovanie kolektívnych zmlúv na zamestnávateľov, ktorí ich nepodpísali. Na to totiž nalákali v podstate všetky pravicové strany svojich voličov.
Presnejšie odporúčania zatiaľ nikto nechce dávať, pretože daňové prognózy a stav výdavkov odchádzajúcej vlády je jedna veľká neznáma.
Privatizácia sa vracia
Obnovenie privatizácie štátnych podnikov je otvorené. Predseda strany SaS Richard Sulík si vie predstaviť predaj menších štátnych podnikov, ktoré sú dlhodobo v strate. SDKÚ navrhuje vyčkať.
BRATISLAVA. Ak by po parlamentných voľbách vznikla stredopravá vládna koalícia, nie je vylúčené, že sa obnoví privatizácia štátnych podnikov. Predseda strany SaS Richard Sulík by si vedel predstaviť hlavne privatizáciu malých podnikov.
„Postoj našej strany je, že sme za privatizáciu niektorých podnikov, hlavne menších, ktoré produkujú straty a úplne zbytočne ich štát vlastní a pri strategických podnikoch treba byť mimoriadne opatrný,“ povedal Sulík včera po stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom. Podľa Sulíka sa však o znovuzačatí privatizácie rozhodne v programovom vyhlásení vlády. „Neviem to teraz povedať. Dôležité bude v tejto otázke programové vyhlásenie vlády,“ konštatoval.
Podľa predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu otázka znovuzačatia privatizácie štátnych podnikov nie je v súčasnosti na mieste. „Otázka absolútne nad normu. Teraz začíname programové rokovania. Vyčkajte pár dní, keď zapíšeme spoločné programové tézy,“ povedal.
Pravicové strany majú vo svojom volebnom programe privatizáciu letísk, železničného Carga či energetických podnikov, podľa všetkého štátnych teplární. (tasr)