Najvyšší sud SR zrušil rozhodnutie licenčnej rady o odňatí frekvencií televízií pre potreby digitalizácie. Dal tak za pravdu Markíze v boji s licenčnou radou. Proces digitalizácie sa opäť spomalí. Člen rady Peter Abrahám upozorňuje aj na hrozby žalôb.
BRATISLAVA. Najvyšší súd SR dnes podľa informácií denníka SME zrušil rozhodnutie Rady pre vysielanie a retransmisiu o odobratí frekvencií televízií Markíza. A vrátil tak prípad rade na opätovné konanie. Koncom minulého roka licenčná rada odobrala okolo 250 analógových frekvencií televízií Markíza, JOJ, TA3 a niekoľkým ďalším lokálnym vysielateľom pre potreby digitalizácie - presnejšie kvôli povoleniu pre jednotlivé územia frekvenčného vyhradenia spoločnosti Towercom.
S odvolaním proti tomuto rozhodnutiu rady sa na Najvyšší súd okrem Markízy obrátili aj JOJ a TA3. Je pravdepodobné, že v ich prípade rozhodne súd podobne. Rozhodnutie Najvyššieho súdu znamená ďalšie niekoľkomesačné oddialenie v procese digitalizácie.
Nezohľadnila námietky
Televízie namietali, že rada nezohľadnila pri odoberaní frekvencií ich námietky. Markíza namietala napríklad, že jej boli odňaté frekvencie, ktoré nie sú využité pre 1. a 2. multiplex, televízia odmietla, že by chcela týmto odvolaním brzdiť proces digitalizácie.
„TV Markíza mala od začiatku námietky proti nezákonnosti a protiústavnosti odňatia frekvencií. Rozhodnutie Najvyššieho súdu naše stanovisko potvrdilo, preto je pre nás satisfakciou," povedala hovorkyňa televízie Oľga Dúbravská. Rada rozhodovala na základe zoznamu, ktorý jej predložil Telekomunikačný úrad (TU).
„Senát Najvyššieho súdu vidí pochybenie v tom, že vysielatelia sa nemali možnosť vyjadriť k tvorbe tohto zoznamu odnímaných frekvencií ktoré vytvoril TU, a na základe ktorého rada rozhodla o ich odňatí," povedal riaditeľ kancelárie rady Ľuboš Kukliš.
Možné žaloby
Proti postupu rady vystúpil na strane nespokojných televízií člen rady Abrahám. V januári tvrdil, že rada nemala oprávnenie odňať 254 frekvencií a chcel to ešte na rade riešiť. Rada to však odmietla. Dnes Abrahám hovorí, že Najvyšší súd „žiaľ" potvrdil to, čo vtedy predpovedal. „Ako praktik hovorím, že môžeme teraz očakávať aj možné žaloby za náhradu škody za nezákonný postup štátneho orgánu nielen od vysielateľov, ale predpokladám aj Towercomu. Je mi to naozaj ľúto," povedal Abrahám. Je presvedčený, že rada nepostupovala zákonne: „Štátny orgán musí postupovať v zmysle správneho poriadku, ktorý hovorí, že sa musí vysporiadať aj s námietkami účastníkov konania."
Predseda rady Miloš Mistrík s tým nesúhlasí: „Neviem o tom, že by dosiaľ vznikli nejaké škody, hoci možno by to niekoho potešilo, a som presvedčený, že sa spoločným racionálnym konaním podarí proces digitalizácie úspešné dovŕšiť do konca roku 2012."
Rozhodnutie Najvyššieho súdu si vysvetľuje tak, že sa bude musieť celý proces vrátiť do štádia zostavovania zoznamu odnímaných frekvencii Telekomunikačným úradom, „keďže podľa nového rozhodnutia súdu majú vysielatelia dostať možnosť sa na tvorbe tohto zoznamu zúčastniť. Až potom sa tým bude opäť zaoberať rada," povedal Mistrík.
„Odoberanie frekvencií má podľa zákona v kompetencii rada. TÚ SR nebol účastníkom konania," reagoval hovorca TU Roman Vavro.
Spoločnosť Towercom rozhodnutie Najvyššieho súdu rešpektuje. Na otázku, či spoločnosť bude žiadať nejakú náhradu škody, marketingový manažér spoločnosti Michal Šuran povedal: „Počkáme si ako rýchlo a v akom rozsahu bude konať Rada pre vysielanie a retransmisiu.“