BRATISLAVA. Výsluhové dôchodky vojakov už o pár dní - od prvého júla - stúpnu o 6,7 percenta. Policajtom a hasičom o 2,3 percenta. Priemerný d ôchodok vojakov je približne 700 eur, policajtov a hasičov okolo 563 až 581 eur.Kto ich poberá:Aká je ich výška: Kedy je na ne nárok:
Priemerný starobný dôchodok bežného penzistu je približne 350 eur, začiatkom roka sa valorizoval o 3,05 percenta.
Vojaci, policajti a hasiči majú nárok na dôchodok už po 15 odpracovaných rokoch. Teda v ideálnom prípade sa dôchodcami môžu stať už v 33 rokoch. Zvyčajne idú do dôchodku neskôr, aby ho mali vyšší. Výsluhoví dôchodcovia sú vo väčšine prípadov ešte ľudia plní síl a popri dôchodku pracujú ako civili, napríklad aj v štátnej správe. Štát im teda platí dvojnásobne – dôchodok aj plat.
Aj bežný človek musí mať odpracovaných 15 rokov, ak chce ísť do dôchodku. Musí však spĺňať ešte jednu podmienku – dosiahnutý dôchodkový vek, teda 62 rokov.
Absurdnosti
O výsluhových dôchodkoch
12 206 policajtov,
412 hasičov,
3187 vojakov (príslušníkov ozbrojených síl),
asi 8000 rodinných príslušníkov (siroty, vdovy).
u policajta a hasiča – v priemere 563 až 581 eur,
u vojakov – asi 700 eur.
po 15 rokoch odpracovaných
v policajnom zbore, hasičskom zbore alebo v armáde
Zdroj: MV SR, OZ SR, zákon
Texttexttext
Výsluhové dôchodky upravuje zákon o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov. Ten obsahuje napríklad aj takúto absurdnosť: Policajti, hasiči a vojaci, ktorí neodrobili ešte 15 rokov, majú pri odchode od vojska alebo polície nárok na výsluhový príspevok. Na ten však majú nárok aj vtedy, ak zvlášť hrubým spôsobom porušili služobné povinnosti, alebo boli právoplatne odsúdení za úmyselný trestný čin. Jediná sankcia je, že sa im skracuje na polovicu.
Štátnu pokladnicu stoja výsluhové dôchodky, príspevky, odchodné a iné privilégiá ročne niekoľko miliónov eur. Vojaci a policajti si síce platia odvody do svojich vlastných fondov, z ktorých sa im dôchodky vyplácajú. Policajný fond je podľa Natálie Hattalovej z ministerstva vnútra v prebytku asi 33 miliónov eur. Vojenský je však príliš deravý. Ministerstvo obrany ho muselo tento rok dotovať 92 miliónmi eur.
Strany sú opatrné
Budúca koalícia však hovorí o rušení výsluhových dôchodkov len veľmi opatrne. „Budeme posudzovať, ktoré rozdiely sú spravodlivé a ktoré vytvárajú pozitívnu diskrimináciu,“ povedala budúca premiérka Iveta Radičová v online rozhovore na aktualne.sk na otázku policajta, či sa budú nejako upravovať, alebo rušiť výsluhové dôchodky.
„Budeme robiť všetko pre to, aby sme výsluhové dôchodky zachovali,“ povedal zase ekonóm Anton Marcinčin z KDH. Všetko však podľa neho závisí od stavu verejných financií, ktorý stále nepoznajú. „Ak sú v katastrofálnom, musia sa na náprave podieľať všetky skupiny obyvateľstva,“ dodáva.
Asi najviac na rovinu hovorí SaS. Výsluhové dôchodky treba zrušiť. Ale len tým, ktorí ešte len vstúpia do armády alebo policajného zboru. Siahnuť na tieto výhody už existujúcim policajtom, hasičom a vojakom by bolo podľa podpredsedu SaS Jozefa Mihála, pravdepodobného ministra práce, nefér.
Tí noví by už však vstupovali do služby s tým, že budú platiť odvody do Sociálnej poisťovne a nie do zvláštnych fondov. Ako bonus by im štát prispieval do tretieho piliera. Aj to nie všetkým, iba takým, čo v službe nasadzovali svoj život a zdravie.
Rovnako uvažujú nad tým, že by výsluhovým dôchodcom nedovolili pracovať v štátnej správe. V takom prípade totiž zo štátnej pokladnice inkasujú dvakrát – dôchodok aj plat.
Podobný názor má aj Ivan Švejna z Mosta–Híd. „Najideálnejší je univerzálny systém pre všetkých. Plus pre niektorých nadstavbové výhody. Pre tých, ktorí si to zaslúžia.“
Podľa ekonóma SAV Vladimíra Baláža by mala budúca vláda v každom prípade niečo spraviť aspoň s nespravodlivou extra valorizáciou, ktorá je dvojnásobná oproti tempu zvyšovania bežných starobných dôchodkov.