Agentúrny servis sme o 20:50 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Medzinárodná blamáž a nebezpečenstvo pre Slovensko. Tak sa podľa dosluhujúceho premiéra Roberta Fica zo Smeru správajú SDKÚ, SaS, KDH a Most, ktoré rokujú o vytvorení vlády.
Fico prišiel z Bruselu s tvrdením, že v únii nechápu postoj pravice, ktorá podľa neho odmieta zavedenie nového Európskeho finančného stabilizačného nástroja (EFSF), ktorý by mal podpísať aj náš minister financií.
Cez tento systém, takzvaný obranný val, by sa mala platiť pomoc členom eurozóny, ktorí sa ocitnú v rovnakej situácii ako Grécko. Ráno preto pravici poslal list, v ktorom ju žiada o stretnutie na túto tému.
Od pravice dostal košom
Budúce vládne strany Fica odmietli s tým, že premiérom je stále on a vláda stále vykonáva svoju činnosť.
„Čo sú to za ľudia, ktorým to je úplne jedno? Úplne jedno, že sú ohrozené vklady, euro, finančná stabilita v Európe,“ rozčuľoval sa Fico. Tvrdí, že jeho vláda je pripravená podporiť mechanizmus, ale bude to vraj blamáž, keby ho nová garnitúra odmietla zaviesť do praxe. Potrebuje, aby pravica sľúbila, že záchranný val podporí, keď bude musieť parlament prijať príslušné zákony.
„Ak mi dajú mandát, tak to podpíšeme. To je technická vec,“ tvrdil minister financií Ján Počiatek zo Smeru.
„Pán premiér podpísal pôžičku Grécku bez pýtania si mandátu, odmietol rokovania v Národnej rade na túto tému. Na list, ktorý nám dnes doručil, dostal obratom písomnú odpoveď v znení, že stabilizačný val a jeho riešenie plne spadajú do kompetencie vlády, ktorej je predsedom,“ povedala SME budúca premiérka Iveta Radičová z SDKÚ.
Navyše si myslí, že ak aj dohodu nepodpíšeme, nič sa nestane. „Ochranný val v tej podobe, ako bol stanovený, nie je dobré riešenie,“ povedala Radičová Markíze s tým, že jej vláda návrh nepodporí.
Šéf KDH Ján Figeľ tvrdí, že na podpis Ficova vláda mandát má. Podobne reagovali SaS aj Most.
Poverenie nevráti
Fico argumentuje tým, že ide o urgentnú záležitosť. Pravica stále čaká na poverenie prezidenta na zostavenie vlády. To dostal Fico, ktorý nemá šancu vytvoriť koalíciu.
Na otázku, či v záujme rýchlejšieho zostavenia novej vlády neurýchli demisiu svojho kabinetu a nevráti prezidentovi poverenie, odpovedal: „To s tým nemá nič spoločné.“ Poverenie má do stredy a až vtedy prezidentovi povie, či ho využil, alebo nie, povedal Fico.
Podpísať musíme
Názory sa rozchádzajú aj v tom, či je podpis Slovenska nevyhnutný na oživenie obranného valu. „Dohodu o Európskom finančnom stabilizačnom nástroji nemusia podpísať všetky členské štáty eurozóny, aby sa mohol spustiť. Takže Európska komisia nečaká na podpis Slovenska,“ povedala Andrea Elscheková-Matisová, vedúca zastúpenia Európskej komisie.
Keď sa ministri financií eurozóny rozhodli finančne pomôcť Grécku, zároveň sa dohodli, že rozhodnutie môže vstúpiť do platnosti, ak bude s pomocou súhlasiť najmenej päť členských štátov, ktoré poskytnú aspoň dve tretiny z celkovej pomoci.
„Rovnako je to aj pri EFSF,“ znie oficiálne stanovisko Európskej komisie. Na vydanie záruk podľa komisie teda stačí, ak dostane potvrdenie z EFSF od členských štátov, ktorých zabezpečenie tvorí najmenej 90 percent z celkových záväzkov. Neskôr Brusel svoje stanovisko spresnil. Slovensko síce nemusí hneď vo fonde participovať, ale jeho podpis je nevyhnutný na formálny štart mechanizmu.
Kto to má podpísať? Fico alebo pravica?
Podpis pod obranný val eurozóny môže byť vnímaný ako nepopulárne opatrenie. Preto sa mu politici vyhýbajú.
BRATISLAVA. „Zodpovednosť je jasne v rukách strán, ktoré teraz tvoria novú vládu,“ tvrdí o podpise dosluhujúci premiér Robert Fico zo Smeru.
„Stabilizačný val a jeho riešenie splne spadá do kompetencie, ktorej predsedom je Robert Fico,“ hovorí naopak budúca premiérka Iveta Radičová z SDKÚ.
Koho zodpovednosťou je podpis dokumentov, ktoré vytvoria nový poistný mechanizmus eurozóny? Budúca koalícia je k novému projektu záruk za 750 miliárd eur skeptická. Zároveň však vyzývala dosluhujúcu vládu, aby už nerobila žiadne rozhodnutia.
Vláda. Ale ktorá?
„Formálne a právne je to, samozrejme, v kompetencii vlády, ktorá je pri moci,“ myslí si politológ Juraj Marušiak. Analytik za slovnou prestrelkou medzi Ficom a pravicou vidí aj to, že podpis a potom aj prípadný príspevok do spoločného balíka na záchranu nejakej beznádejne zadlženej krajiny môže byť nepopulárny. „Súčasná vláda už nechce urobiť tento krok, ktorý bude určite vnímaný a interpretovaný ako nepopulárny krok, ktorý bude stáť Slovensko veľa finančných prostriedkov.“
Aspoň gesto
Marušiak súhlasí, že budúca premiérka nemôže dať nikomu na podpis mandát, keďže je iba poslankyňou. Išlo by však
o „konsenzuálne gesto“, ktoré by ukazovalo, že slovenské politické strany majú v európskych otázkach istý konsenzus.
„Keby bol Robert Fico naozaj presvedčený o správnosti svojho postoja, určite by to podpísal. Hrá však hru, aby skomplikoval situáciu pred nástupom novej vlády, a potom aj jej rozhodovanie,“ hovorí politológ Grigorij Mesežnikov.