TOKIO. Kapacitu majú dokončiť na jeseň budúceho roka. V závode sa bude montovať Corolla, ktorá je najpredávanejším automobilom v Spojených štátoch.
Stavebné a montážne práce sa obnovili vo štvrtok (17. 6.). Vedenie závodu informovalo, že už onedlho bude v ňom zamestnaných 2000 ľudí.
Stavbu náhle zakonzervovali na jeseň 2008. Hlavné stavebné práce sú takmer hotové, v nasledujúcich mesiacoch sa pozornosť sústredí na dodávku a osádzanie technológie.
Toyota má teraz v Severnej Amerike 13 závodov. Napriek narušeniu renomé, ku ktorému došlo začiatkom tohto roka, keď musela opravovať chyby asi na 8 miliónoch áut v USA a vo svete, za prvých 5 mesiacov predala v Spojených štátoch 706.000 vozidiel. V porovnaní s rovnakým obdobím vlani bol výsledok o 10,5 % lepší.
Vedenie Toyoty informovalo, že do roku 2013 chce znížiť cenu vozidiel koncernu takmer o 30 %. Cieľ dosiahne realizovaním programu na zníženie výrobných nákladov. Manažér Takeši Širane dnes uviedol, že 165 automobilových komponentov sa bude vyrábať tak, aby sa dali montovať do dvoch a viacerých modelov. Doteraz sa všetky súčiastky "šili" presne na mieru pre každý model.
Toyota sa presviedča o tom, že kto napreduje pomaly, zaostáva. Koncern sa dostáva pod čoraz väčší tlak, lebo nedokáže držať krok s konkurenciou. Súperi Toyoty, napríklad Volkswagen, dosiahli veľký pokrok v predaji vozidiel najmä v Číne a Indii.
Informoval o tom rakúsky denník Die Presse.