BRATISLAVA. Zmeniť Zákonník práce či zrušiť nútené rozširovanie kolektívnych zmlúv na firmy by nová stredopravá vláda mala stihnúť do konca roka. ČTK to povedal hovorca Republikovej únie zamestnávateľov Milan Hošták. Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) zas veria, že vznikajúca vláda by mohla zmeniť rozhodnutia dosluhujúceho kabinetu Roberta Fica (Smer-SD) do dvoch až štyroch mesiacov.
"Treba zjednodušiť zamestnávanie, sflexibilniť prepúšťanie, zrušiť súbeh výpovednej lehoty a odstupného," vyratúval Hošták očakávané zmeny Zákonníka práce. Tiež by privítal zníženie vplyvu odborárskych funkcionárov v rámci podnikov, koniec núteného rozširovania vyšších kolektívnych zmlúv či zrušenie zákona o strategických podnikoch. Každoročné zvyšovanie minimálnej mzdy by zas podľa neho malo odrážať reálny stav ekonomiky.
Úpravy, napríklad v Zákonníku práce, by sa pritom podľa neho dali spraviť do konca roka. "My presne vieme, ktoré paragrafy treba zrušiť," povedal. Na dlhšie obdobie vidí naopak zmenu odvodového zaťaženia, systém financovania sociálneho zabezpečenia či rozlišovanie výšky minimálnej mzdy podľa regiónov. "Sú to nevyhnutné kroky, pokiaľ nebudú zrealizované, nezotavíme sa z hospodárskej krízy, bude tu pretrvávať vysoká nezamestnanosť," uzavrel Hošták.
Nová vláda, ktorá zrejme vznikne zo stredopravých strán, bude pravdepodobne meniť aj fungovanie druhého dôchodkového piliera, v ktorom si zhruba 1,5 milióna Slovákov sporí na penzie. Na súkromné účty v DSS si odkladajú časť povinných odvodov, zvyšok plynie na účty verejnoprávnej Sociálnej poisťovne, ktorá okrem iného vypláca penzie a ďalšie sociálne dávky. Druhý pilier zaviedla vláda premiéra Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS), Ficov kabinet v ňom presadil viaceré zmeny.
"Najväčším problémom je nastavenie šesťmesačného obdobia na garantovanie istiny, pretože to znamená, že DSS-ky musia investovať extrémne konzervatívne," povedal ČTK predseda Asociácie DSS Peter Socha. Ficova vláda sa v čase hospodárskej krízy snažila ochrániť vklady sporiteľov, prikázala tak DSS-kám vykrývať straty. Výsledkom bolo, že sa stiahli z akciových obchodov.
Po novom by mohol byť podľa Sochu aspoň jeden z fondov bez garancie, aby mali sporitelia možnosť rozhodnúť sa, či chcú sporiť rizikovejšie alebo konzervatívnejšie, v súčasnosti medzi fondami rozdiely nie sú. Zmeny by privítal čím skôr. "Ak sa to podarí, do dvoch mesiacov, tak super, ak do troch až štyroch, čo už," povedal Socha.
Zmeny očakávajú aj zdravotné poisťovne, o konkrétnych opatreniach však zatiaľ verejne hovoriť nechcú. Odchádzajúca vláda súkromným poisťovniam skresala možnosti používať povinné odvody na vlastnú správu a zakázala voľne používať zisk, za čo ich akcionári podali na medzinárodný súd arbitráže. Teraz by mohla byť na stole opäť možnosť mimosúdne sa s vládou dohodnúť, čo Ficov kabinet odmietal.
"Je absolútne predčasné robiť nejaké závery, arbitráž je v rukách právnikov, takže ju nekomentujeme," povedal hovorca Penta Investments Martin Danko, do ktorej portfólia patrí holandský akcionár poisťovne Dôvera.