WASHINGTON. Čína a India sú motormi svetovej konjunktúry. Podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) sa hrubý domáci produkt (HDP) Ázie v priebehu 5 rokov zvýši o 50 %, do roku 2030 môže dokonca prekonať HDP najväčších priemyselných krajín. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) hovorí o štrukturálnej zmene "historického významu".
Áziu čaká výrazné zrýchlenie rastu, tvrdí MMF. Ázia sa do 5 rokov bude na svetovom HDP podieľať viac než tretinou, tvrdí šéf oddelenia MMF pre Áziu a pacifický región Anoop Singh. V roku 2030 by HDP Ázie mohol dokonca prekonať HDP siedmich najväčších priemyselných krajín (G7).
Motorom konjunktúry regiónu sú predovšetkým Čína a India. "Pravdepodobnosť, že Ázia sa do roku 2030 stane najväčším ekonomickým regiónom sveta, nie je iba obyčajná špekulácia," uviedol Singh. Pripomenul, že počas uplynulých 20 rokov sa podiel Ázie na svetovej ekonomike strojnásobil a na globálnom obchode zdvojnásobil.
Kontinent pritom profituje z hospodárskej a finančnej krízy. Atraktivitu regiónu pre investorov totiž zvyšuje aj pomalý rast a dlhové problémy priemyselných krajín, uvádza sa v prognóze MMF. Prílev kapitálu je však pre Áziu zároveň výzvou. Aby sa peniaze pozitívne využili z dlhodobého hľadiska, musia sa podľa Mina Čua, poradcu šéfa MMF Dominiqua Straussa-Kahna, realizovať primerané politiky. MMF radí, aby vlády ázijských krajín prehodnotili rastový model svojich ekonomík a podporili domáci dopyt.
Na export pripadá okolo 40 % rastu ekonomiky Ázie. Keďže oživenie priemyselných krajín je iba pomalé, aj dopyt v týchto ekonomikách nejaký čas zostane pod predkrízovými úrovňami. "Ázia bude musieť tento pokles zahraničného dopytu nahradiť, druhým, domácim zdrojom dopytu, aby si udržala vysoký rast," myslí si Min Ču.
Z krátkodobého hľadiska musia tiež krajiny regiónu zabrániť prehriatiu svojich ekonomík, ktoré môže spôsobiť výrazné zvýšenie prílevu kapitálu. Vlády musia prijať opatrenia, ktoré znížia náchylnosť k makroekonomickej volatilite a vytváraniu bublín, úverových rovnako ako bublín cien aktív.
Informoval o tom MMF a nemecký týždenník Der Spiegel.