BRATISLAVA. Vysoký schodok štátneho rozpočtu nie je prekážkou pre výraznú reformu systému povinných odvodov a daní - takzvaného odvodového bonusu, ktorý presadzuje jeden z členov formujúcej sa vládnej koalície, strana SaS. ČTK to povedal podpredseda SaS a možný budúci minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál. Je však podľa neho otázne, či súčasné hospodárske problémy Slovenska umožnia nastaviť sadzby odvodov na plánovaných 18 percent zo mzdy.
Šéf SaS a daňový reformátor z čias vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS) Richard Sulík presadzuje zavedenie systému takzvaného odvodového bonusu dlhodobo. Väčšinu z 13 odvodov do Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní by chcel nahradiť dvomi - deväťpercentným sociálnym a rovnako vysokým zdravotným. Vypočítavali by sa takzvanej superhrubej mzdy, pri ktorej sa k hrubej mzde zamestnanca pripočítavajú odvody zamestnávateľa. Každý občan by tiež mal nárok na základnú štátnu dávku - odvodový bonus na úrovni životného minima, čo je v súčasnosti 185 eur. Pracujúcemu by sa znižoval o čiastku zodpovedajúcu desiatim percentám jeho príjmu.
Upravil by sa aj systém platieb do druhého piliera
Odvodový bonus by podľa SaS výrazne zjednodušil terajší systém a zvýšil by vraj motiváciu zamestnať sa, pretože ľudia s nízkymi platmi by dostávali vyššiu hotovosť než v súčasnosti. Strana plánuje reformu spustiť od začiatku roka 2013, podľa Mihála je však otázne, či bude možné zachovať pôvodne navrhnutú výšku odvodov po deväť percent zo mzdy. "Je dosť možné, že v súčasnosti by tieto sadzby neboli udržateľné," poznamenal. Napríklad terajšie odvody zamestnávateľov sú vo výške 35,2 percenta a zamestnancov 13,4 percenta, počítajú sa však z nižšieho základu ako predpokladá návrh SaS.
Systém odvodového bonusu by priniesol aj ďalšie novinky. Ľudia by si už nemohli uplatňovať nezdaniteľné minimum približne 335 eur mesačne, z daní by nebolo možné odpočítavať ani náklady na životné poistky. Povinnosť platiť odvody by sa vzťahovala aj na príjmy, ktoré sú v súčasnosti oslobodené, napríklad podiely zo zisku.
Upravil by sa aj systém platieb do druhého dôchodkového piliera, kde si ľudia sporia na penzie na súkromných účtoch. V súčasnosti posiela peniaze do dôchodkových správcovských spoločností Sociálna poisťovňa. Po novom plánuje SaS povinnosť preniesť na ľudí, najneskôr po dovŕšení veku 35 rokov by museli začať hradiť tretí odvod, a to vo výške 6,67 percenta zo mzdy. Z takto našetrenej sumy by po odchode do dôchodku poberali penziu, okrem toho by dostávali od štátu aj odvodový bonus. Odvodový bonus by rovnako nahradil väčšinu z existujúcich štátnych sociálnych dávok.
Niektorí ekonómovia aj zástupcovia pravdepodobných koaličných partnerov SaS mali v minulosti pochybnosti o tom, či by zmena navrhovaná Sulíkom neznamenala príliš vysoký výpadok v príjmoch štátu a verejného sektora. Úpravu odvodového systému dlhodobo požadujú podnikatelia. Od zlepšenia podnikateľského prostredia sa pritom očakáva pokles nezamestnanosti, čo by zase viedlo k vyšším príjmom štátu.
Bugár: Odvodový bonus v pôvodnej podobe nepodporíme
Strana Most-Híd nepodporí odvodový bonus v takej podobe, ako ho navrhuje SaS. Na margo požiadaviek jednotlivých stredopravých strán, ktoré sa po minulotýždňových parlamentných voľbách pokúšajú zostaviť vládnu koalíciu, to v dnešnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo vyhlásil líder Mostu-Híd Béla Bugár.
"My tiež tvrdíme, že v odvodovom systéme treba zásadné zmeny a treba znížiť odvodové zaťaženie. To je v poriadku. Ale taký odvodový bonus, ako ponúkajú, určite nie. Nikdy nedovolíme, aby ľudia, ktorí sa dostanú do dôchodku alebo stavu nezamestnanosti, dostali 116 eur, čo je ich maximum," zdôraznil Bugár.
Odvodový bonus ako hlavnú prioritu svojej strany deklaroval šéf SaS Richard Sulík. Podľa Bugára však o detailoch rodiaceho sa vládneho programu netreba hovoriť na verejnosti ešte predtým, než sa na tom dohodnú všetci štyria partneri. "Máme hovoriť o tom, ako riešiť spoločne problémy, a nie ako si to jednotlivé strany predstavujú," pripomenul.
Mikloš: Výsluhové dôchodky nezrušíme
Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš rovnako zdôraznil dôležitosť zdržanlivosti vo vyjadrovaní, v opačnom prípade sa môžu totiž začať šíriť rôzne fámy. Za jednu z nich označil údajnú snahu novej pravicovej vlády zrušiť výsluhové dôchodky, ktoré poberajú napr. policajti či vojaci podľa špeciálnych pravidiel.
"Vzniká fáma a panika, že ideme rušiť výsluhové dôchodky. Nie je to pravda. Tým, ktorí majú nárok na výsluhové dôchodky, nároky zmenené nebudú," zdôraznil exminister financií. Zároveň však pripustil, že v budúcnosti bude potrebné nastavenie systému výsluhových dôchodkov upraviť, pretože je nespravodlivý a neudržateľný.
Mikloš tiež avizoval, že nová vláda chce preskúmať zmluvy týkajúce sa veľkých projektov výstavby diaľnic. Zároveň ich chce stavať viac a rýchlejšie. "Nikdy sme nenavrhovali zastavenie alebo spomalenie výstavby diaľnic. Protestovali sme proti predražovaniu a predlžovaniu výstavby," podčiarkol.
V súvislosti s medializovanými úvahami o možnej privatizácii štátneho majetku Mikloš aj Bugár konštatovali, že sú možné rôzne varianty, ako napr. vstup strategických investorov do týchto podnikov. "Nemusíme nič predávať a vstúpia investori, ktorí posilnia ten podnik," priblížil podpredseda SDKÚ-DS.