Prestrelky politikov o pomoci iným štátom pokračovali aj cez víkend. Súčasná opozícia tvrdí, že podpis pre obranný val eurozóny má zastrešovať premiér Robert Fico. Koalícia chce potenciálnu budúcu vládu počuť povedať podpore áno.
BRATISLAVA. „Nehovorím, že podpíšeme, nehovorím, že nepodpíšeme. Hovorím, že sa nechceme vyjadriť,“ povedal včera líder SaS Richard Sulík v relácii TV Markíza Na telo. Predseda KDH Ján Figeľ síce hovoril o úcte k medzinárodným záväzkom Slovenska, ale tiež nedokázal jasne povedať, či je zástancom obranného valu eurozóny.
Eurozóna pritom čaká práve na podpis Slovenska, ktoré by sa na ňom malo podieľať asi 4,5 miliardy eurami. Predstavitelia opozície stále tvrdia, že o podpis sa má postarať vláda Roberta Fica. Ten povedal, že sa nepohne, kým nebude počuť od pravice jasné áno pre obranný val. Brusel medzičasom potvrdil, že podpis zo Slovenska je na stabilizačné opatrenie nevyhnutný.
Fico predviedol ešte jeden cirkus pre domáce publikum, píše Peter Schutz.
Minulý víkend mal byť podľa vyjadrení premiéra termínom, dokedy malo Slovensko podpísať dohodu o takzvanom obrannom vale. Ten by mal byť v hodnote 750 miliárd eur a jeho cieľom je pomáhať krajinám, ktoré by sa dostali do podobných problémov ako Grécko.
Nepovedali jasné nie
Politici sa však ani vo včerajších diskusných reláciách nezhodli na tom, čo s podpisom pod dohodu. Premiér Fico totiž odmieta poveriť ministra financií Jána Počiatka podpísaním slovenského pripojenia sa k mechanizmu, kým mu nebudú garantovať lídri rodiacej sa stredopravej koalície podporu pre prijatie následných zákonov v parlamente. Tí zasa tvrdia, že mandát na podpis má súčasná vláda.
Predsedovia dvoch strán budúcej koalície nepovedali, či by ochranný val podporili. „Nehovorím, že podpíšeme a nehovorím, že nepodpíšeme. Hovorím, že sa odmietame vyjadriť,“ povedal predseda SaS Richard Sulík v relácii TV Markíza Na telo. Predseda KDH Ján Figeľ pripomenul, že Slovensko by malo ctiť svoje medzinárodné záväzky a prinášať riešenia. Či je postoj KDH priaznivý, alebo nepriaznivý k obrannému valu, Figeľ nepovedal. Dodal len, že mandát na rozhodovanie má súčasná koalícia.
Líderka SDKÚ Iveta Radičová pritom nedávno dala jasne najavo, že sa za val nepostaví. „Obranný val v tej podobe, ako bol stanovený, nie je dobré riešenie,“ povedala nedávno pre TV Markíza.
Člen KDH Pavol Hrušovský v relácii STV O 5 minút 12 skonštatoval, že sa nestačí čudovať trápnemu politickému divadlu, ktoré podľa neho premiér Fico aj celá vláda v súčasnosti predvádza v súvislosti s tým, že sa Slovensko zatiaľ podpisom nepripojilo k valu.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Hrozí oslabenie eura
Hovorca vlády Braňo Ondruš povedal, že premiéra na summite Európskej únie minulý týždeň upozornili, že podpis Slovenska na dohode je „veľmi akútne potrebný“. „Môžu opäť hroziť špekulatívne útoky na euro,“ povedal Ondruš. Keďže sa od pondelka otvárajú trhy, mali sme dohodu podpísať ešte cez víkend. Oficiálne termíny však nie sú.
Analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo hovorí, že Bruselu ide určite o rázne upokojenie trhov. Skúsenosť s drahým otáľaním už je na svete v súvislosti s Gréckom. Kým sa vtedy pomoc rozhýbala, vyšplhal sa záchranný balík pre krajinu do výšky 110 miliárd eur.
Na vale by sa Slovensko podieľalo takmer 4,5 miliardy eur. Vaňo hovorí, že Slovensko by v tejto schéme patrilo medzi tých zvýhodnených. Väčšie a výkonnejšie ekonomiky totiž do valu vkladajú aj svoje najvyššie ratingové hodnotenia.
Pozrite si, čo hovorili v piatok politici k obrannému valu: