Pôvodnú agentúrnu správu sme o 20:01 nahradili autorským textom SME
PRAHA, MOSKVA. Rusi „priškrtili“ plynovod vedúci do Bieloruska. Včera o desiatej hodine moskovského času boli znížené dodávky plynu Bielorusku.
Zatiaľ ruskí energetici dodávajú do bieloruskej plynovodnej siete len o 15 percent menej suroviny. Ako však prikázal prezident Ruskej federácie Dmitrij Medvedev, keď Minsk nezačne urýchlene splácať dlh, ktorý dosiahol už 192 miliónov dolárov, dodávky budú obmedzené až o 85 percent.
Zvyšných 15 percent plynu, ktorý do Bieloruska potečie, v každom prípade bude len „udržiavacia dávka“. Tá je nutná na to, aby sa plynovodná sieť nezastavila.
Dlhujú si navzájom?
Aj keď Bielorusi uznávajú, že ruskému plynárenskému koncernu Gazprom dlhujú značnú sumu, včera prišli s novou ofenzívnou stratégiou: Aj Rusko dlhuje Bielorusku, a to za tranzit energetických surovín do západnej Európy.
Preto vedenie bieloruskej plynárenskej spoločnosti Beltransgaz nazvalo rozhodnutie Moskvy o obmedzení dodávok „nezákonným a neopodstatneným“. Prvý námestník ministra energetiky Bieloruska Eduard Tovpenec dokonca vyhlásil, že dlh Moskvy za tranzit už dosiahol výšku 200 miliónov dolárov. To by bolo o 8 miliónov dolárov viac, než je podľa Rusov dlh Bieloruska voči Gazpromu. „Zadlženie Gazpromu je doložené dokumentmi. Je nepochopiteľné, ako je možné, že vedenie Gazpromu o tom nič nevie,“ zdôraznil Tovpenec.
Vzápätí sa ozval Gazprom. Hovorca Sergej Kuprjanov uvádzal veci na pravú mieru. Podľa štátneho gigantu skutočne isté zadlženie Ruska voči Bielorusku za tranzitné poplatky existuje, ale je asi sedemkrát menšie, než uviedlo Bielorusko. Preto je podľa Kuprjanova legitímne celkom utiahnuť kohútiky aj dnes, i keď to sa podľa všetkého zatiaľ nestane.
Bielorusko už včera zmiernilo tón. Podpredseda bieloruskej vlády Vladimir Semaško pre agentúru Interfax povedal, že Minsk Rusom zaplatí: „Zaplatíme, možno nie dnes, ale v priebehu dvoch týždňov nájdeme možnosť. Požičiame si, ale zaplatíme.“
Platili v starých cenách
Dlh Bieloruska vznikol hlavne preto, že Bielorusi platili za surovinu vlaňajšími cenami. Minulý rok za tisíc kubických metrov platili 150 dolárov, čo bolo oveľa menej oproti ostatným krajinám. Tento rok Gazprom požaduje v treťom štvrťroku už 194 dolárov za tisíc kubíkov plynu.
Bielorusi navrhovali ruskej strane splátky aj v podobe poľnohospodárskych strojov či iných tovarov. Medvedev požaduje len dolárové platby.
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko má dlhodobo zlé vzťahy s Ruskom, najmä s ruským premiérom Vladimirom Putinom, ktorý mu dal niekoľkokrát najavo, že časy úľav a zliav sú preč. Putin sa včera pokúšal upokojiť európskych spotrebiteľov tým, že Ukrajina v prípade problémov s Bieloruskom poskytne svoj plynovodný systém na zvýšenie dodávok.
V takom prípade by bola viac využitá aj plynovodná sieť na Slovensku a na tranzitných poplatkoch by zrejme zarobil SPP.
Rusko-bieloruský spor dodávky plynu do zvyšku Európy neovplyvní
BRUSEL. Podľa exekutívy Európskej únie by znižovanie dodávok ruského plynu do Bieloruska nijako nemalo ovplyvniť energetickú situáciu vo zvyšku Európy.
"Očakávame, že tranzit suroviny z Ruska do Európskej únie cez Bielorusko nebude ovplyvnený. Všetky zmluvné podmienky by mali byť podľa našich očakávaní dodržané," povedala dnes Marlene Holznerová, ktorá je hovorkyňou komisára pre energetiku Günthera Oettingera.
Krajiny, ktoré by mohli byť zatiahnuté do bilaterálneho konfliktu, sú Nemecko, Litva a Poľsko, pričom do Litvy prúdi všetok ruský plyn cez Bielorusko. Experti EÚ by sa mali stretnúť s kolegami z Ruska na vyjasnenie situácie už dnes po tom, ako ruská strana adresovala Európskej komisii list.
TASR
Autor: Agentúra Epicentrum